Czytały dzieciom

Dodano: poniedziałek, 27 kwietnia 2009

Światowy Dzień Książki jest młodym świętem w Polsce obchodzone dopiero od trzech lat choć jego początki sięgają lat dwudziestych ubiegłego wieku i dotyczą Hiszpanii.

W 1995 roku UNESCO ogłosiło go Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Od tej pory ranga tego święta wzrasta z roku na rok.

Święto książki nie mogło przejść bez echa w placówce, jaką jest Gminna Biblioteka Publiczna w Żarnowie. Na zaproszenie kierownika biblioteki Pani Ewy Borończyk i dzięki uprzejmości dyrekcji szkoły bibliotekę odwiedziły dzieci klas zerowych Szkoły Podstawowej w Żarnowie, gdzie odbyło się spotkanie pod hasłem „Z najmłodszymi w świat książki”. Dzieci wysłuchały  baśni   i wierszy Aleksandra Fredry, Doroty Gellner  Jana Brzechwy, Juliana Tuwima w interpretacji m. in. emerytowanych nauczycielek Jadwigi Kozak i Grażyny Szafińskiej oraz uczennic gimnazjum – laureatek ogólnopolskich konkursów krasomówczych Karoliny Kupis i Iwony Mularczyk.  Można powiedzieć, że książka połączyła pokolenia.

Jak podkreśliły wychowawczynie zerówek panie Ewa Kmiecik-Kołba i Lidia Wiaderna dzieci wysłuchały utworów ze szczególną uwagą i skupieniem, a także potrafiły odpowiedzieć na pytania związane z tekstami. . Była też próba samodzielnego  czytania  kolorowych bajeczek przez maluchów  Na zakończenie zwiedzanie biblioteki i słodki poczęstunek dla najmłodszych miłośników książki.

Na kolejne spotkanie z książką zapraszamy czytelników w maju z okazji Dni Otwartych Bibliotek ( 8 -15 maj ). Szczegóły wkrótce.