Dni Żarnowa 2009

Dodano: czwartek, 10 września 2009

W dniach 4 – 6 września po raz piąty zorganizowane zostały „Dni Żarnowa” połączone z Dożynkami Gminnymi.

4 września w sali narad Urzędu Gminy Gminna Biblioteka Publiczna przygotowała prezentację multimedialną z okazji 200 urodzin Juliusza Słowackiego – „Piękno Słowackiego”. „I płomień i wiatr i łza” – tak zatytułowany został koncert poetycko muzyczny – Ireny Plucińskiej, po którym nastąpiło spotkanie z Waldemarem Jóźwikiem pt „ Z poezją na rowerze”.

5 września imprezę na placu Targowica rozpoczął program dla najmłodszych przygotowany przez miejscowe szkoły. Zorganizowane zostały konkursy sportowe i plastyczne. Z zaciekawieniem wysłuchano przedstawienia teatralnego „Czerwony kapturek”” prezentowanego przez dzieci ze szkoły podstawowej w Klewie. Szkoła Podstawowa z Żarnowa zaprezentowała spektakl „W krainie ortografolandii”. „Sądny dzień” był kolejnym teatrem młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych z Żarnowa. O godz.17 miało miejsce wystąpienie Pani Wójt Gminy Żarnów Marii Morawskiej, która oficjalnie otworzyła „Dni Żarnowa 2009”.

Po występie muzycznym utalentowanych uczennic ze szkoły podstawowej, na scenie pojawił się oczekiwany zespół „Tico” z Opoczna, który zaprezentował galę tańca towarzyskiego.
O godzinie 19:00 rozpoczęły się koncerty muzyczne. Jako pierwsza wystąpiła zaprzyjaźniona rockowa grupa Gwardia. Po niej o 20.00 miało miejsce największe wydarzenie muzyczne tego dnia – występ na żarnowskiej scenie gwiazdy wieczoru. Norbi – piosenkarz, który zadebiutowałw 1997 roku albumem „Samertajm” nominowanym do muzycznej nagrody: w kategorii album roku i fonograficzny debiutroku, przypomniał i wspólnie z widownią zaśpiewał m,in. „Kobiety są gorące”, „Nie zaczepiaj mnie”, czy „Rozkołysz się”.
Kolejną atrakcją sobotniej nocy był bardzo miło i spontanicznie przyjęty artysta dancowy Sebii. Po jego żywiołowym dwugodzinnym koncercie i pokazie pirotechnicznym sztucznych ognii disco pod gwiazdami do godziny 2.00 poprowadził Dj Editt.

6 września w niedzielę zgodnie z programem obchodów Dni Żarnowa o godzinie 11.30 mszą w kościele św. Mikołaja zainaugurowano Dożynki Gminne. Po uroczystościach religijnych wszyscy ich uczestnicy udali się w ludowym korowodzie z wieńcami dożynkowymi i przy dźwiękach strażackiej orkiestry dętej z Witowa na plac „Targowica”, gdzie miały miejsce tradycyjne obrzędy dożynkowe, wręczenie chleba Wójt Gminy Marii Morawskiej przez starostów dożynek – Jana Wilka i Bożenę Szczukocką, oraz okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości. Obecni byli m.in. poseł na Sejm RP Artur Ostrowski, Przewodniczący Sejmiku Województwa Marek Mazur, przedstawiciele samorządowych władz powiatowych i gminnych z przewodniczącymi rad, komendanci powiatowi Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Zebranym mieszkańcom Gminy Żarnów zaprezentował się zespół ludowy „Kozenianka”, a następnie zagrała strażacka orkiestra dęta z Witowa i zatańczył zespół „Żarnowianie”. Na scenie wystąpili również harcerze ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Żarnowie, a w trakcie trwania imprezy można było zobaczyć prezentacje Grupy Rekonstrukcji Militarno – Historycznej.

Na głównej arenie „Dni Żarnowa” – Placu „Targowica” od godz. 17.00 znów było tanecznie i śpiewająco. Jako pierwsze na scenie wystąpiły artystki z zespołu Diminuendo z Gowarczowa, a po nich zaprezentowała się łódzka grupa Delivers. Publiczność w dyskotekowy nastrój wprowadził Dance Factory z Dolnego Śląska, po występie którego rozpoczął się koncert gwiazdy wieczoru. Ponad 2 tysięczna publiczność doczekała się największych hitów białostockiego zespołu Impuls m.in.: „Explozja”, „L’amour pour toujours”.

Jubileuszowe piąte Dni Żarnowa zakończyły na estradzie – Metius z Sulejowa oraz tradycyjnie jak co roku Magnetic, dzięki którym udana zabawa trwała do północy.