Egzaminy na jednoślady

Dodano: wtorek, 18 maja 2010

We wtorek, 11 maja uczniowie klas czwartych szkół w Żarnowie oraz Klewie oraz gimnazjaliści z Żarnowa przystąpili do sprawdzianu praktycznego na prawo do jazdy jednośladami.

Przedstawiciel WORD przygotował miasteczko ruchu drogowego, a obok ustawiono specjalny tor dla kandydatów na kartę motorowerową. Do sprawdzianu przystąpiło 60 uczniów szkół podstawowych i 35 gimnazjalistów. – Oprócz prawidłowego włączenia się do ruchu oceniano sprawność jazdy, koordynację i przede wszystkim przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, jednym słowem przyszli motorowerzyści musieli udowodnić nam, że potrafią bezpiecznie i zgodnie z przepisami poruszać się skuterem po drogach – zaznacza Michał Franas z WORD.

Jak mówią sami kandydaci nie było łatwo, ale jeżeli zna się znaki drogowe i zasady jazdy po drogach nie było problemu z zaliczeniem. Kartę rowerową otrzymają wszyscy uczniowie, którzy przystąpili do sprawdzianu, choć nie obyło się bez poprawek. Troszkę gorzej wypadli gimnazjaliści ubiegający się o motorowerowe prawo jazdy, tu dwie osoby będą musiały jeszcze raz spróbować swoich sił. Jak podkreślali egzaminujący przyszłych rowerzystów i motorowerzystów ogólnie uczniowie byli przygotowani bardzo dobrze, jedynym problemem jest fakt, że młodzi ludzie nie zawsze mają możliwości poćwiczenia jazdy skuterem i w konsekwencji zdarza się tak, że pierwszy raz wsiadają na skuter podczas egzaminu, a w takim przypadku nie może być mowy o wydaniu uprawnień.

Uczniów do sprawdzianów przygotowywał nauczyciel wychowania komunikacyjnego Krzysztof Wesołowski, który jak podkreślają egzaminatorzy każdego roku stara się jak najlepiej wpoić zasady i przepisy ruchu drogowego dzieciom i młodzieży w gminie Żarnów.

Źródło: TOP – Tygodnik Opoczyński