Gminne inwestycje drogowe

Dodano: czwartek, 08 października 2009

Jesienią rozpoczęły się prace związane z przebudową i remontami dróg na terenie gminy Żarnów. W ramach programu wojewódzkiego remontów dróg dojazdowych do pól, wykonana została asfaltowa nawierzchnia o długości 1,59 km. w miejscowości Trojanowice. Koszt całego przedsięwzięcia to 342.140,78 zł. z czego udział Gminy wyniósł 50% inwestycji.
Jakość dróg od lat była najważniejszym problemem w naszej gminie. W tym roku zdecydowaliśmy o przekazaniu znacznych środków budżetowych na kompleksowe wykonie nawierzchni w miejscowościach gdzie stało się to najbardziej pilną koniecznością – mówi wójt gminy Maria Morawska. Nawierzchnie asfaltowe kosztem prawie 400.000 zł. wykonane zostały: w Pilichowicach, Budkowie, Zdyszewicach. W najbliższym czasie nastąpią remonty na ul Strażackiej w Żarnowie oraz w Sielcu.

Złożono już wniosek na remont drogi gminnej Ławki-Siedlów-Młynek, która ma być realizowana w ramach Narodowego Programu Budowy Dróg Lokalnych z 50-cio procentowym dofinansowaniem.
W następnej kolejności oczekują inwestycje drogowe na Osiedlu Bartoszewicza i ul. Cichej w Żarnowie, trasa Żarnów – Myślibórz, remonty w miejscowościach Dłużniewice, Skórkowice i Paszkowice.
Na mocy porozumień ze starostwem gmina dofinansowała w połowie wykonanie nawierzchni na drogach powiatowych w Skórkowicach, trasę Miedzna Murowana – Straszowa Wola oraz część ulicy Polnej w Żarnowie.

W ostatnim czasie do inwestycji drogowych na terenie gminy Żarnów przystąpiły także zarządy dróg krajowych i wojewódzkich. Prace są prowadzone na odcinkach w kierunku Końskich oraz Opoczna, a na etapie ukończenia dokumentacji projektowej jest kompleksowa modernizacja trasy Żarnów – Paradyż.
Po zakończeniu tych inwestycji, wraz z istniejącymi zmodernizowanymi trasami, które wykonaliśmy już wcześniej m.in. przy udziale środków Unii Europejskiej, w Sielcu – z programu SAPAD, Nadolu, Niemojowicach, Malkowie, Wierzchowisku, Paszkowicach – ze ZPORR, w Klewie i Myśliborzu z programu wojewódzkiego dróg dojazdowych do pól, na terenie gminy powstanie oczekiwana, dobrej jakości sieć drogowa – dodaje Maria Morawska.