Na długie wieczory… poduszka

Dodano: wtorek, 18 listopada 2008

Gminna Biblioteka Publiczna w Żarnowie znana jest w naszej miejscowości i gminie,  z licznych inicjatyw kulturalnych. Odbywały się tu min. różne wystawy, spotkania  z poetami, akademie, a pracownice biblioteki pomagały też przy organizacji konkursów krasomówczych i przeglądów poezji „Krajobrazy polskie”. Ostatni pobyt Słowaków w Żarnowie, rozpoczął się od spotkania w bibliotece.

Obecnie w lokalu Gminnej Biblioteki Publicznej jest eksponowana wystawa pod tytułem „Na długie wieczory… poduszka”.

Historia poduszek jest bardzo długa. Używane były często przez większość osiadłych ludów, dla wygody, dekoracji, czy jako towar wymienny. Znaleziono je również  w grobach starożytnego Egiptu.

Z czasem wytwarzanie poduszek stało się pewną formą sztuki a pięknie dekorowane poduszki były wysoko cenionym towarem w Chinach, jak również w średniowiecznej Europie.

Rewolucja przemysłowa dała możliwość produkcji różnorodnych tekstyliów, na masową skalę. Dzięki temu w milionach polskich domów znalazły się min. fabrycznie dekorowane poduszki. Pozostała jednak nostalgia za ręcznie wykonywanymi dziełami.

Na naszej wystawie zgromadzono poduszki sprzed wielu lat. Były one wyszywane w różne kwiatowe i geometryczne wzory, dziergane z włóczki, lnianych nici, haftowane muliną, złotą nicią czy kordonkiem, przez nasze prababcie, babcie i mamy.

Zapraszamy do zwiedzania tej wystawy, życząc wielu ciekawych wrażeń i doznań.