Kilkuletnia współpraca między oddziałem PTTK w Żarnowie i Klubem Słowackich Turystów „ Manin” w Považskiej Teplej owocuje miedzy innymi wymianą grup turystów. Polacy wyjeżdżają w początkach maja, a Słowacy przyjeżdżają w połowie czerwca.
W tym roku wycieczka na Słowację odbyła się w dniach 1-3 maja a wzięła w niej udział 48 osobowa grupa składajaca się z członków i sympatyków PTTK z Aleksandrowa, Białaczowa, Dąbrowy nad Czarna, Klewa, Przedborza, Woli Krzysztoporskiej i Żarnowa. W drodze zwiedzaliśmy miasto i zamek-muzeum w Żywcu a następnie przez Zwardoń i Żylinę dostaliśmy się do bazy noclegowej położonej przy wejściu do Manińskiego Wąwozu jednej z największych atrakcji przyrodniczych tej części Słowacji.
Wapienny kanion charakteryzuje się dzikimi formami skalnymi, cenną fauną i florą. Od 1967 jest on narodowym rezerwatem przyrody. Wieczorem 1 maja turyści z obu zaprzyjaźnionych organizacji spotkali się przy ognisku.
W piątek 2 maja zwiedzano jaskinię Driny w Małych Karpatach jedną z 12 słowackich jaskiń udostępnionych dla turystów. Znana jest dobrze z barwnych draperii, stalaktytów i stalagmitów, a wszystko to podziwiać można na ponad 400 metrowej podziemnej trasie turystycznej. Atrakcją jaskini są także nietoperze. Po wyjściu z jaskini spotkaliśmy wycieczkę nauczycielską z Białaczowa, która również zwiedzała tę okolice.
W każdym roku odwie przynajmniej jeden zamek, tym razem był to Czerwony Kamień, jeden z najsłynniejszych zamków na Słowacji, z muzeum eksponującym meble , broń, obrazy itp.
Pod zamkiem mieszczą się największe w Europie piwnice (75m długości i 8m wysokości), które zwiedza się z przewodnikiem. Piękny park wokół zamku i dobre zagospodarowanie turystyczne dopełniają całości. W trzecim dniu wycieczki odwiedziliśmy Čičmany wieś w dolinie rzeki Rajczarki, w której ciemne drewniane chałupy i zabudowania gospodarskie pokryte są białą ornamentyką. Wieś znana jest także jako ośrodek kultury ludowej min bogate hafty, magia ludowa, tradycyjna muzyka góralska. Można kupić tu świeży owczy ser, który doskonale smakuje o czym przekonaliśmy się osobiście. W Rajeckiej Leśnej zwiedziliśmy największą ruchomą szopkę tzw. „Słowackie Betlejem”. Józef Pekara, rzeźbił ją 15 lat i przedstawił w niej życie codzienne Słowaków oraz najciekawsze zabytki architektoniczne tego kraju a to wszystko na tle stajenki. Ta narodowa szopka poświęcona została przez Jana Pawła II podczas jego wizyty na Słowacji w 1995 roku.
Słoneczna pogoda i sympatyczna atmosfera stworzona przez naszych słowackich przyjaciół to obok atrakcyjnych obiektów przyrodniczych i architektonicznych walory decydujące o powodzeniu wyprawy do kraju południowych sąsiadów. Prezes PTTK w Żarnowie Włodzimierz Szafiński zapowiedział, iż turyści z Żarnowa przygotowują się teraz do przyjęcia Słowaków, którzy 13 czerwca wezmą udział w Rajdzie Polsko-Słowackim organizowanym po raz 5 przez miejscowy Oddział PTTK.