Turystyka piesza nizinna należy do najbardziej rozpowszechnionych dyscyplin turystyki aktywnej w działalności Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego. Najważniejszym świętem dla piechurów jest Ogólnopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej odbywający się każdego roku we wrześniu. Tegoroczny już 52 z kolei odbył się w Jaworze na Dolnym Śląsku a wzięło w nim udział 217 uczestników, w tym 11 z Oddziałów PTTK powiatu opoczyńskiego. Oddział w Żarnowie reprezentowali Stanisław Buczko, Robert Ciekanowski, Elżbieta Barbara Kotyla, Zdzisława Kowalska, Jadwiga Kozak, Małgorzata Podlewska, Grażyna i Włodzimierz Szafińscy, natomiast reprezentację Oddziału w Opocznie stanowili Małgorzata i Zbigniew Aleksandrowiczowie oraz Halina Kaftan.
Uroczyste otwarcie Zlotu nastąpiło w Teatrze Miejskim w Jaworze, gdzie m.in. wręczano odznaki i tytuły Honorowego Przodownika Turystyki Pieszej. Takie wyróżnienie spotkało Stanisława Buczko z Oddziału PTTK Żarnów. Grupa działaczy turystyki pieszej z Żarnowa aktywnie uczestniczyła w obradach zespołu zlotowego o nazwie „Tematyka historyczna w turystyce pieszej”. Oprócz informacji o działaniach związanych z 70 rocznicą Września 1939 roku i prezentacji odznaki „Szlakiem żołnierskich nieśmiertelników 1939-2009” przedstawione zostały rocznice przypadające w 2010 roku, które mogą być celem niektórychimprez turystyczno-krajoznawczych są to : 700-rocznica urodzin króla Kazimierza Wielkiego, 600-lecie Bitwy pod Grunwaldem, 200-lecie urodzin Fryderyka Chopina, 100-lecie powstania ruchu harcerskiego, 90 rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku i 90 rocznica II Powstania Śląskiego. Oprócz obrad, Zlot zawierał bogatą ofertę wycieczek krajoznawczych. Większość naszych piechurów była na wycieczce pozwalającej na poznanie „Skalnego Miasta” w Czechach oraz historii i zabytków architektury związanych z Krzeszowem ( zespół pocysterski) i Bolkowem ( zamek z XIII wieku). Zwiedzono Chełmsk Śląski, w którym zachowały się drewniane domy tkaczy z podcieniami z XVIII wieku zwane „Dwunastoma Apostołami”. Domy te są jedynymi tego typu w Polsce. Będąc w Jaworze nie można pominąć wspaniałego zabytku, jakim jest „Kościół Pokoju”, jedna z dwóch zachowanych w Polsce świątyń ewangelickich z XVII wieku o konstrukcji szachulcowej. Oba kościoły w Jaworze i Świdnicy wpisane są na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Patronem Jawora jest św. Marcin, jest wobec tego w mieście kościół św. Marcina z początku XIV wieku a w herbie miasta również umieszczono tego świętego. W rynku góruje wspaniały ratusz obecnie w neobarokowej formie, rynek otaczają zabytkowe kamienice. Muzeum regionalne znajdujące się w pobliżu umieszczono w dawnym kościele pofranciszkańskim. Jawor leży 18 km. od Legnicy i od wielu lat znany jest, jako „Miasto Chleba – Miasto Pokoju”. Odbywają się tu Międzynarodowe Targi Chleba i Jaworskie Koncerty Pokoju z udziałem artystów z Polski, Czech i Niemiec.
A przy okazji będąc w temacie turystyki pieszej warto wspomnieć, że w najbliższą sobotę 26 września odbędzie się III Rajd Śladami Kazimierza Wielkiego i Piastowskich Łowów, w którym zgłosiło udział około 230 turystów pieszych z województwa łódzkiego. Rajd przebiegać będzie na terenie ziemi przedborskiej a organizatorami są : Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Żarnowie, SKKT – PTTK przy Zespole Szkół Gimnazjalnych w Przedborzu, Koła Łowieckie „Łoś” i „Leśnik”. Patronat honorowy nad imprezą objął poseł na Sejm RP Krzysztof Maciejewski. Również władze Przedborza włączyły się jak zawsze z pomocą przy organizacji rajdu.