O bezpieczeństwie wśród rolników i ich rodzin

Dodano: wtorek, 02 lutego 2010

W piątek, 22 stycznia w Gimnazjum w Żarnowie odbyło się szkolenie na temat bezpiecznych zachowań na drogach, ze szczególnym uwzględnieniem terenów wiejskich. To wspólna i pierwsza w województwie łódzkim inicjatywa trzech instytucji czyli: ODR, Policji i WORD-u.
Organizatorem spotkania był opoczyński oddział Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który wspólnie z Wydziałem Ruchu Drogowego KPP w Opocznie oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Piotrkowie Tryb. przygotował wiele atrakcji w tym dniu.
Po przywitaniu zebranych gości przez dyrektora szkoły Krzysztofa Nawrockiego głos zabrał jeden z pomysłodawców szkolenia Piotr Stempniak z ODR w Opocznie, który zapoznał zebranych z celem szkolenia. Następnie Teresa Kubiak, przedstawicielka PZU zapoznała zebranych z rolę oraz ofertą ubezpieczeń od różnego rodzaju zdarzeń losowych. Po przedstawicielu firmy ubezpieczeniowej głos zabrali przedstawiciele opoczyńskiej drogówki. St. sierż. Krzysztof Walczyk oraz sierż. Katarzyna Walerak podczas specjalnie przygotowanej prezentacji podkreślali, jak należy poruszać się zgodnie z przepisami, jakie zachowania są prawidłowe, a co może stworzyć zagrożenie na drogach publicznych.
Były przykładowe filmy, szkoleniowe prezentacje, zestawienia wypadków i wiele ciekawych przykładów ze zdarzeń drogowych. Policjanci z opoczyńskiej drogówki zwracali szczególną uwagę na to, jak należy zachowywać się podczas wiosennych czy jesiennych prac polnych.
Następnie głos zabrał Michał Franas przedstawiciel piotrkowskiego WORD, który nawiązując do słów funkcjonariuszy zaapelował zarówno do dorosłych, jak i licznej na sali młodzieży o to, aby używali elementów odblaskowych i poruszali się zgodnie z przepisami. Zachęcając do korzystania z odblasków pracownik WORD oraz policjanci rozdali wszystkim obecnym kamizelki odblaskowe, kodeksy drogowe oraz materiały popularyzujące bezpieczne poruszanie się po drogach.

Obecny na szkoleniu zastępca wójta gminy Żarnów Rafał Kozak wyraził słowa uznania dla organizatorów szkolenia i jednocześnie podkreślił celowość tego typu spotkań. Zdaniem pomysłodawców gmina Żarnów charakteryzuje się znacznym natężeniem ruchu drogowego i jednocześnie występuje tam wiele terenów rolnych, niestety zdarzały się również tragiczne wypadki drogowe także z udziałem dzieci.
– W okresie natężonych prac polowych wzrasta zagrożenie zwłaszcza wśród kierujących różnego rodzaju maszynami rolników, nasza współpraca z policją i WORD ma na celu wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców małych miejscowości – zaznacza Piotr Stempniak z ODR w Opocznie. Jak podkreśla Stempniak Ośrodek Doradztwa Rolniczego to nie tylko jego działalność na rzecz pozyskiwania środków unijnych, ale także szeroka edukacja rolników. Tego typu szkolenia to bardzo słuszna idea, szkoda tylko, że niewielu rolników zdecydowało się w tym dniu przybyć na spotkanie, dominowały głównie panie oraz młodzież gimnazjalna. Ci ostatni przyznali podczas rozmowy z prelegentami, że często pomagają w pracach polowych swoim rodzicom, nierzadko poruszają się pojazdami na które nie posiadają uprawnień.

Być może zaprezentowane podczas prezentacji multimedialnej zdarzenia dotrą do świadomości młodych ludzi i w przyszłości nie będą oni łamali przepisów i przede wszystkim narażali się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jak nas poinformowali przedstawiciele policji i WORD-u oprócz tego typu szkoleń te dwie instytucje wzorem lat ubiegłych nadal będą prowadzić zajęcia popularyzujące bezpieczeństwo wśród dzieci i młodzieży. W okresie wiosennym rozpoczną natomiast sprawdziany na kartę rowerową i motorowerową, weryfikując umiejętności kandydatów w wieku ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Ważne jest także to, aby dorośli pamiętali o tym, że swoim zachowaniem podczas poruszania się po drogach dają przykład innym często dzieciom, które w przyszłości też będą kierowcami.
Wychodząc naprzeciw pomysłodawcom szkoleń i pogadanek o bezpieczeństwie na drogach apelujemy do wszystkich kierowców, aby pamiętali o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego zarówno na terenach wiejskich, jak również poza nimi. Życie mamy tylko jedno!

Źródło: TOP – Tygodnik Opoczyński