Pieszo „Śladami Kazimierza Wielkiego i Piastowskich Łowów”

Dodano: czwartek, 01 października 2009

Kazimierz Wielki, którego 700 letnią rocznicę urodzin będziemy obchodzili w 2010 roku przebywał często na polowaniach w rozległych lasach przedborskich. Na jednym z nich 8 września 1370 roku uległ wypadkowi łamiąc nogę, co było później przyczyną jego śmierci. Związki Kazimierza Wielkiego z Przedborzem związane są również z nadaniem praw miejskich dla tej miejscowości, które odnowione zostały później przez Władysława Jagiełłę w 1405 roku. Stąd też nawiązując do historycznych faktów Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Oddział w Żarnowie po raz trzeci firmuje Rajd Śladami Kazimierza Wielkiego, którego głównym wykonawcą jest Szkolny Klub Krajoznawczo Turystyczny PTTK przy Zespole Szkolno – Gimnazjalnym w Przedborzu. Trzecią jego edycję wsparły też koła łowieckie „Łoś” i „Leśnik”. W tegorocznym rajdzie pieszym odbytym w sobotę 26 września br. wzięło udział ponad 230 turystów z Aleksandrowa, Białaczowa, Bujen, Dąbrowy nad Czarną, Klewa, Petrykóz, Przedborza, Radomska, Skotnik, Woli Krzysztoporskiej i Żarnowa.

Wędrówka rozpoczęła się w Józefowie, skąd turyści weszli na najwyższą w województwie łódzkim górę zwaną „Fajną Rybą” (347 npm.) później wędrowali przez wsie Góry Suche i Góry Mokre do Borowej, gdzie odbyło się zakończenie rajdu. Na trasie młodzież z Przedborza przygotowała kilka punktów, na których rozgrywane były konkurencje sprawnościowe. Całą ośmiokilometrową trasę wędrówki pokonali również pieszo poseł na Sejm RP Krzysztof Maciejewski i sekretarz Urzędu Miasta w Przedborzu Wojciech Karbownik. Odbył się również konkurs krajoznawczy oraz wiedzy o łowiectwie, w którym brały udział trzyosobowe drużyny rajdowe. Najlepszymi okazali się młodzi turyści z Petrykóz, drugie miejsce zajęła drużyna z Przedborza, a trzecie z Radomska. Zwycięzcy obdarowani zostali specjalnymi pucharami, nagrody otrzymali również najlepsi w konkursach sprawnościowych. Po trudach wędrówki wyśmienicie smakowały pieczone kiełbaski i ziemniaki z ogniska. Blisko 30 osób otrzymało też odznaki „Jestem aktywnym turystą i krajoznawcą”. Odznaka ustanowiona w 2008 roku przez oddział PTTK w Żarnowie zdobywana była w roku szkolnym 2008/2009 za udział w co najmniej 8 imprezach turystyczno-krajoznawczych.

Wręczono także dużą ilość nowych legitymacji nowym członkom PTTK (od początku roku kalendarzowego do PTTK w Żarnowie przystąpiły 142 osoby). Beata Kołodziejczyk z Żarnowa otrzymała brązową odznakę turystyki pieszej, a Tomasz Borończyk odznakę „popularną”. Miłą pamiątką dla drużyn będą też dyplomy i plakietki dla wszystkich uczestników rajdu. Organizatorom i uczestnikom sprzyjała piękna słoneczna pogoda, która towarzyszyła turystom przez cały dzień. Sukces imprezy to przede wszystkim zasługa opiekunów SKKT-PTTK przy ZSG w Przedborzu Roberta Dziuby, Justyny Nicoś i Andrzeja Kazimierczaka, wspomnianych wcześniej przedstawicieli kół łowieckich, leśników oraz dyrekcji ZSG w Przedborzu.
Za rok znów spotkamy się na gościnnej ziemi przedborskiej na kolejnym „Rajdzie Śladami Kazimierza Wielkiego’

W. Sz.