Oddział PTTK w Żarnowie od wielu lat współpracuje z Klubem Słowackich Turystów „Manin” PovazskaTepla. Właśnie w piątek, 18 czerwca przybyło do Żarnowa 32 Słowaków, aby wspólnie wędrować z Polakami po turystycznych szlakach.
VII Rajd Polsko–Słowacki zaczął się obok zalewu w Miedznej Murowanej, gdzie stawiło się 192 uczestników skupionych w siedmiu drużynach. Były to kluby PTTK przy szkołach podstawowych w Petrykozach, Białaczowie, Woli Krzysztoporskiej i Żarnowie, drużyna Klubu Słowackich Turystów, gimnazja w Białaczowie i Przedborzu. Trasa przejścia wiodła przez Kowalów do Białaczowa, gdzie na placu szkolnym odbyło się zakończenie imprezy. Przy ognisku przywitał nas wójt gminy Białaczów, a następnie odbył się konkurs wiedzy o Słowacji. Odpowiedzi oceniała komisja złożona ze Słowaków: Marika Jaszkowa, Pavol Korbas i Pavol Urica. Laureatami konkursu zostali: Malwina Zielińska z Białaczowa, drugie miejsce Wiktoria Korecka z Żarnowa a trzecie Justyna Pełka z Przedborza, którzy otrzymali nagrody zarówno od PTTK w Żarnowie jak również od KST Povazska Tepla. Przysłuchujący się konkursowi uczestnicy rajdu mogli także dowiedzieć się czegoś interesującego o kraju sąsiadów z południa. Był czas na upieczenie kiełbasek, wypicie herbaty i wymianę doświadczeń. Wszyscy turyści otrzymali pamiątkowe znaczki rajdowe, była ozdobna pieczątka a dla drużyn dyplomy.
Jak zwykle wręczone zostały legitymacje członkowskie i odznaki. Otrzymali je: Dominika Ciszek, Mateusz Fidelus, Kacper Grodzicki, Mikołaj Kmiecik i Robert Krzykowski– wszyscy z Żarnowa, natomiast popularne odznaki turystyki pieszej wręczono Dawidowi Kołacińskiemu, Paulinie Kołacińskiej, Jakubowi Dziadczykowi i Zuzannie Zajączkowskiej z Woli Krzysztoporskiej, Pawłowi Piwowarczykowi i Paulinie Zeldze z Petrykóz. Odznakę „Siedmiomilowe buty” otrzymał Rafał Nicoś z Przedborza, a srebrną odznakę turystyki pieszej wręczono Alicji Grabskiej – opiekunce SKKT–PTTK przy szkole w Petrykozach. Po zakończeniu rajdu Słowacy udali się do Sielpi, gdzie następnego dnia odbywał się maraton konecki. Część słowackich turystów w nim uczestniczyła, a pozostali zwiedzili w sobotę Muzeum Regionalne w Opocznie, rynek i kościół św. Bartłomieja, aby po powrocie przejść końcowym fragmentem trasy maratonu do Sielpi. W drodze powrotnej (w niedzielę) nasi słowaccy przyjaciele zatrzymali się na kilka godzin w Krakowie, gdzie zwiedzili m.in. Wawel. A za rok znów spotkanie w maju na Słowacji, a w czerwcu w Żarnowie.
Źródło: Tygodnik Opoczyński – TOP (W.Sz.)