Szczególny tydzień w żarnowskiej bibliotece

Dodano: czwartek, 15 maja 2008

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich ogłosiło kolejną, V już edycję ogólnopolskiego programu „Tydzień Bibliotek” w dniach od  5 do 11 maja.

Patronat nad tegorocznym tygodniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Tegoroczne hasło „Biblioteka miejscem spotkań” to okazja dla Gminnej Biblioteki w Żarnowie do prezentacji nowych inicjatyw promujących dorobek intelektualny i artystyczny społeczności lokalnej. Biblioteka kierowana przez Ewę Borończyk przygotowała wiele atrakcji dla swoich czytelników. Odświętnie udekorowano lokal biblioteki, wywieszone hasła  informowały o święcie. Wykonano wystawkę nowości wydawniczych i wystawę „Tradycje i obrzędy regionu opoczyńskiego”, wzbogaconą o eksponaty wypożyczone z Muzeum Regionalnego w Opocznie. W poniedziałek  5 maja   dokonano otwarcia wystawy Grażyny SzafińskiejKrajobrazy pachnące miętą” oraz prac  makramy tejże autorki. Makrama jest to stara sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Pani Grażyna prowadziła naukę  makramy dla  młodzieży ZSZ w Żarnowie. Po spotkaniu stwierdzono, że makrama wciąga, bo daje duże możliwości i wyzwań dla wyobraźni. Ze względu na duże zainteresowanie zostały umówione kolejne tego typu spotkania.

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w kolejnych dniach odbyło się głośne czytanie bajek oraz gry i zabawy prowadzone przez pracowników biblioteki i zaproszonych gości dla klas zerowych Szkoły Podstawowej w Żarnowie.

Natomiast dzieci ze Szkoły Podstawowej w Klewie przyjechały, aby poznać placówkę, ponieważ większość z nich  była tu po raz pierwszy. Przygotowano dla nich  min. zwiedzanie biblioteki, lekcję biblioteczną o obrzędach i zwyczajach  ludowych w regionie opoczyńskim,  internet – źródło informacji  w bibliotece, gry i zabawy planszowe.

„Tak więc zgodnie z zamierzeniem biblioteka stała się miejscem ciekawych spotkań  a my  z naszej strony zapewniliśmy szczególną atmosferę tych dni. Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim  zaproszonym gościom oraz placówkom oświatowym za miłą współpracę” – podsumowała Ewa Borończyk – kierownik GBP w Żarnowie.