Członkami Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Oddziale Żarnów są w większości młodzi ludzie uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z Aleksandrowa, Białaczowa Dąbrowy nad Czarną , Przedborza , Szczercowa , Woli Krzysztoporskiej i oczywiście Żarnowa.
Z myślą o nich planuje się corocznie wiele imprez w roku szkolnym , a także w wakacje, między innymi wakacyjne obozy do ciekawych krajoznawczo regionów Polski. Pierwszy obóz wędrowny odbył się w końcu czerwca na Suwalszczyźnie , a drugi w dniach 21-27 lipca na Dolnym Śląsku.
Zwiedzanie rozpoczęto od stolicy województwa – Wrocławia a w nim oglądano miasto
z pokładu statku spacerowego „Goplana” płynącego po Odrze. Uczestnicy zobaczyli także ratusz miejski i zabytkowe obiekty wokół Rynku Starego Miasta , Mauzoleum Piastów Wrocławskich , Halę Ludową , Ogród Zoologiczny i wiele innych miejsc i obiektów .
Kolejnym etapem wędrówki była Świdnica z unikatowym Kościołem Pokoju – obiektem sakralnym wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kultury „UNESCO”.
Ciekawe jest również Muzeum Dawnego Kupiectwa , liczne zabytkowe kamienice i pomniki w obrębie rynku w Świdnicy.
Poznano Muzeum Okręgowe w Wałbrzychu m. in zbiory porcelany z całego świata
i minerałów Dolnego Śląska . Duże wrażenie na uczestnikach obozu zrobił zamek Książ – najpotężniejszy na Śląsku i jeden z największych w Europie .
Pobyt w Kłodzku dał możliwość odwiedzin Muzeum Ziemi Kłodzkiej z interesującą wystawą szkła artystycznego produkowanego na tym terenie , muzeum posiada także bogatą kolekcję zegarów , mebli i innych pamiątek. Nad miastem góruje twierdza , a jednym z ciekawszych zabytków jest gotycki kamienny most przypominający swym wyglądem most Karola w Pradze .
Dwa ostatnie dni obozu to wędrówka po szlakach turystycznych Parku Narodowego Gór Stołowych , rezerwat „Skalne Grzyby” , ”Szczeliniec Wielki” , rezerwat torfowiskowy „ Ginąca Łąka” i wiele innych atrakcji przyrody.
Na trasie wędrówki znalazły się dwa uzdrowiska Polanica-Zdrój i Duszniki Zdrój.
W Dusznikach przy Muzeum Papiernictwa odbywało się właśnie „Święto Papieru„
a młodzież miała okazję wziąć udział w konkursie rzutu rolką papieru do kosza , obserwować jak wygląda proces produkcji papieru czerpanego , zwiedzić liczne kramy z regionalnymi produktami.
„W Szczytnej w schronisku w Batorowie odbył się konkurs krajoznawczy o Dolnym Śląsku.
I miejsce zdobyła Adrianna Kosylak , II Maciej Ryszka (oboje z SP w Żarnowie ) a III miejsce Kamila Sztandera (Gimnazjum w Dąbrowie nad Czarną ) . W wyniku plebiscytu tytuł najsympatyczniejszej dziewczyny zdobyła Klaudia Pankiewicz , a najsympatyczniejszego chłopca Kamil Świątek (oboje z Białaczowa). Zdecydowana większość z 22 osobowej grupy zadeklarowała chęć udziału w przyszłorocznym obozie , który odbędzie się już w innym regionie Polski” – powiedział organizator obozów wędrownych – prezez Odziału PTTK w Żarnowie Włodzimierz Szafiński.