XII Rajd Niepodległości

Dodano: wtorek, 18 listopada 2008

Z okazji 90 rocznicy odzyskania przez Polskę  niepodległości, Oddział PTTK w Żarnowie przy współpracy z O/PTTK w Końskich zorganizował w dniu 11 listopada 2008 roku rajd pieszy, w którym wzięło udział około 380 osób.

Piękna słoneczna pogoda sprzyjała wędrówce, na dwóch trasach,  których zakończenie miało miejsce w Sielpi Wielkiej. Pierwsza trasa wiodła z Bedlenka do Sielpi (13 km), druga, krótsza z Sokołowa do Sielpi (5 km)

Na starcie stawiły się drużyny z Białaczowa, Przedborza, Woli Krzysztoporskiej, Szczercowa, Pabianic i Żarnowa oraz z województwa świętokrzyskiego z Gowarczowa, Pomykowa, Modliszewic, Skarżyska Kamiennej, Kielc i Końskich. Przy ognisku rajdowym można było pogawędzić, upiec kiełbaskę i napić się herbaty.

W świetlicy Ośrodka Wypoczynkowego Dzieci i Młodzieży w Sielpi, odbył się nawiązujący do historycznych wydarzeń występ artystyczny uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żarnowie, przygotowany przez Barbarę Dukat i Grażynę Szafińską.

Po występie przeprowadzono konkurs historyczny, w którym najlepszymi okazali się: Aleksandra Tracz z Gimnazjum w Żarnowie (I miejsce), Marcin Motyka z Gimnazjum  w Przedborzu (II miejsce), Angelika Wąsowicz z Gimnazjum  w Białaczowie (III miejsce).

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez O/PTTK w Żarnowie.

Jak zwykle uroczyście wręczono zdobyte odznaki turystyki pieszej. Z województwa łódzkiego, złotą odznakę wręczono Barbarze Kotyli ze Szczercowa, brązową Katarzynie Deperasińskiej, z Białaczowa i Andrzejowi Kazimierczakowi z Przedborza, popularne Klaudii Pankiewicz i Sebastianowi Brzeskiemu z Białaczowa. Duża grupa turystów otrzymała również legitymacje PTTK a wśród nich 3 osoby  z Ukrainy uczestniczące w rajdzie. Byli to Irena, Taras i Artur Czernienko z Lwowa, którzy 11 listopada 2008 roku stali się członkami Oddziału PTTK w Żarnowie.