Z historią i przygodą na szlaku

Dodano: środa, 27 maja 2009

Blisko 200 osób zgłosiło się na starcie XII Rajdu „Brzegiem Pilicy” zorganizowanego 23 maja br przez Oddział PTTK w Żarnowie i Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim.

Trasa rozpoczęła się w pobliżu przystanku kolejowego Jeleń, gdzie uczestnicy spotkali się z dyrektorem skansenu Andrzejem Kobalczykiem i prezesem Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Dla Białobrzegów” Jarosławem Pązikiem. Pełnili oni funkcję przewodników omawiając zwiedzane po drodze obiekty. Z dużym zainteresowaniem turyści obejrzeli bunkry z okresu II wojny światowej zbudowane przez Niemców w latach 1941-1943. Jeden z bunkrów w Jeleniu ma ok. 360 m. długości i mogły wjeżdżać do niego pociągi. W Białobrzegach zwiedzaliśmy drewniany kościół  św. Marcina – patrona rycerzy z ok. 1746 roku. Wędrując wzdłuż Pilicy doszliśmy do kapliczki św. Jana. a następnie do skansenu, w którym odbyło się zakończenie imprezy. Jak zwykle była możliwość zwiedzania rezerwatu” Niebieskie Źródła” i Skansenu Rzeki Pilicy. Tu odbył się konkurs krajoznawczy o rzece, w którym zwycięzcami okazali się: Sebastian Szewczyk, Żaneta Zwierzyńska i Wiktoria Korecka. Otrzymali oni piękne albumy o Pilicy, których fundatorem był dyrektor skansenu. Podsumowano także konkurs „Znam swoje dziecko” przeznaczony dla mam  i ich dzieci wspólnie wędrujących „Brzegiem Pilicy”.

Pierwsze miejsce zajęła Beata Wieczorek z synem Natanelem z Woli Krzysztoporskiej, drugie miejsce Anna Jaruga z córką Weroniką ze Skotnik, a dwa trzecie miejsca Anna Borończyk z córką Angeliką i Monika Brzozowicz z córką Natalią z Żarnowa. Była okazja do wręczenia odznak turystyki pieszej, które otrzymali: Jadwiga Godziątkowska z Żarnowa- „Siedmiomilowe buty” w stopniu złotym, Kinga Banaszczyk i Beata Wieczorek z Woli Krzysztoporskiej, Alicja Grabska z Petrykóz oraz Adrian Purgat, Anita Pankiewicz i Aleksandra Kmita    z Białaczowa – wszyscy „odznaki popularne” a Halina Grzejda i Grażyna Pielużek z Woli Krzysztoporskiej- odznaki brązowe. W imprezie brało udział 12 drużyn, które otrzymały dyplomy uczestnictwa, a wszyscy turyści wyjechali do domów z pamiątkowymi odznakami rajdowymi. Po raz pierwszy w naszym rajdzie wzięła udział drużyna „Pelikaniątka”z Gimnazjum nr 2 z Łowicza, pozostałe drużyny związane są z terenem działania Oddziału PTTK w Żarnowie.

W. Sz.