Żarnowska edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe czytanie `2019”

Dodano: wtorek, 03 września 2019

Już po raz ósmy w całej Polsce odbędzie się Narodowe Czytanie. Do tegorocznej odsłony akcji wybrano do czytania polskie nowele. W Trójmieście uczestniczyć można w sześciu oficjalnie zgłoszonych do obchodów Narodowego Czytania 2019 punktach na terenie Trójmiasta. Wstęp na czytania jest wolny.

Wyboru lektur na ósme Narodowe Czytanie dokonali prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Na liście czytanych w tym roku lektur znajdują się: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) Brunona Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.

„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Żarnowska edycja tej wyjątkowej akcji odbędzie się w piątek, 6 września 2019 roku o godz. 10.00 w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Miedznej Murowanej (budynek obsługi ruchu turystycznego). Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych…

kliknij, aby powiększyć…