Przejdź do treści

Sport

Organizacją sportu w Gminie zajmują się:
–  Rada Gminna Zrzeszenia LZS
–  Klub Sportowy Kasztelan Żarnów
–  Szkolny Związek Sportowy
   tworząc corocznie ciekawy kalendarz imprez.

Ludowy Klub Sportowy powstał w 2001 roku debiutując w piotrkowskiej klasie „B”. W sezonie 2002/2003 zespół wygrał ligę zarazem awansując do wyższej klasy rozgrywkowej. Beniaminek pierwszej grupy piotrkowskiej po 23 spotkaniach, ukończył rozgrywki na wysokim 5 miejscu, uzyskując 32 punkty.

W następnym sezonie w walce o 1 miejsce klasy „A” liczyły się tylko dwa zespoły Lechia Tomaszów Mazowiecki i LKS Żarnów. Właśnie ten pierwszy został sklasyfikowany na 1 miejscu. Na szczęście dwie drużyny były promowane do piotrkowskiej okręgówki. Po 4 latach od założenia klubu sportowego w Żarnowie uzyskaliśmy historyczny awans do ligi okręgowej. Głównym celem było utrzymanie, dlatego do końca rundy ważyły się losy przyszłości LKS-u.

W sezonie 2004/2005 trener Podlewski stworzył bardzo silny zespół, który jako beniaminek wygrywał swoje mecze z takimi zespołami jak Włókniarz Zelów (1-0), obecnie 3 liga łódzko mazowiecka, Lechia Tomaszów Mazowiecki (2-0), wicelider 4 ligi łódzkiej. W szatni jak i na boisku panowała świetna atmosfera, przede wszystkim dzięki trenerowi. Do każdego meczu podchodził z pełnym zaangażowaniem, czego efektem były dobre rezultaty. 29 października 2005 roku rozgrywaliśmy spotkanie z LKS Wola Krzysztoporska, niestety po zaciętym pojedynku przegraliśmy 2:1. Tego samego dnia dostaliśmy wiadomość o nagłej śmierci trenera. Informacja ta wstrząsnęła całym środowiskiem sportowym. W 2006 roku dla uczczenia jakże ważnej osobistości opoczyńskiej piłki został zorganizowany pierwszy Memoriał świętej pamięci Krzysztofa Podlewskiego.

Zgodnie z zapowiedzią Zarządu Klubu o wyborze, jeszcze przed nowym rokiem, trenera piłkarskiej drużyny ligi okręgowej LKS Żarnów, który zająłby miejsce zmarłego nagle Krzysztofa Podlewskiego, 28 grudnia 2006 r. doszło do pierwszego spotkania piłkarzy i kibiców z nowym szkoleniowcem. Został nim zamieszkały w Opocznie Zbigniew Skoczylas. Mieliśmy do wyboru kilka nazwisk, ale nie ukrywam, że faworytem do objęcia trenerskiej posady w Żarnowie był właśnie pan Skoczylas. Chodziło nam przede wszystkim o kogoś doświadczonego, kto swoim fachowym podejściem  i  sprawdzonymi umiejętnościami spełnić może nasze oczekiwania na zajęcie wysokiego miejsca w tabeli ligi okręgowej na zakończenie sezonu – mówi prezes zarządu klubu – Wiesław Rataj. I faktycznie, nowy trener mimo młodego wieku, może pochwalić się niemałymi osiągnięciami. W swojej karierze szkoleniowca prowadził już kluby: Leśnik Sitowa, juniorską reprezentację Ceramiki Opoczno, juniorów Białaczowa i Żarnowa, z którymi wywalczył awans do ligi wojewódzkiej, a ostatnio z dużym powodzeniem  trenował zespół Błysk Aleksandrów. Zadowolony z wyboru był także licznie zgromadzony na spotkaniu Klub Kibica, którego przedstawiciele wręczyli nowemu piłkarskiemu opiekunowi klubowy szalik i koszulkę. Właśnie ta miła atmosfera panująca wokół sportu w gminie Żarnów i możliwość pracy z ambitnym i perspektywicznym zespołem przyczyniła się do mojej decyzji podpisania umowy – powiedział Zbigniew Skoczylas, a jego kolejne wypowiedzi świadczyły, że nie zadowolą go „średnie wyniki”. Wspomniał nawet tajemniczo o swoim marzeniu, które chciałby w Żarnowie zrealizować, co w kontekście braku chęci wypowiadania się o satysfakcjonującą lokatę LKS na zakończenie sezonu, pozwala domyślać się, iż trener Skoczylas tylko przez wrodzoną skromność nie wyjawił ,że widziałby w nowym sezonie żarnowską drużynę w tabeli, ale…już wyższej ligi.

W ostatnim meczu sezonu 2005/2006, wygraną z KS Mniszków 4:1 zapewniliśmy sobie utrzymanie, 2006/2007 drużyna zdobyła 21 punktów, kończąc sezon na bezpiecznym 12 miejscu. Niestety kolejne lata przyniosły spadek z piotrkowskiej ligi okręgowej na ostatnie miejsce w tabeli z zaledwie 13 punktami.

Sezon 2008/2009 LKS Żarnów zwycięża w 17 spotkaniach w 2 remisuje a w 3 musi uznać wyższość przeciwnika, zespół wygrywa klasę „A” i wraca do wyższej ligi.

Sezon 2009/2010 przynosi znów spadek. Klub uzyskał 32 punkty w tym 8 wygranych, 8 remisów i aż 14 porażek. Sezon 2010/2011 w trakcie…

Powszechnie już wiadomo, że od czerwca 2011 roku żarnowski klub piłkarski ma nową nazwę. Do tej pory funkcjonował jako LKS Żarnów. Przez 10 lat nazwa ta zakorzeniła się w świadomości społecznej, ale …wraz ze zmianą personalną zarządu klubu, nadszedł również czas na zmianę nazwy.

Zresztą takie były oczekiwania znacznej części społeczeństwa. Tę zmianę poprzedziły liczne konsultacje społeczne w gronie piłkarzy, kibiców i działaczy, ale także szeroka kampania informacyjna. LKS Żarnów zmienił nazwę na Kasztelan. Nowa nazwa wynika z wielowiekowej historii i kasztelańskiej tradycji Żarnowa. Jest to przedmiotem dumy zainteresowanych historią mieszkańców, bo przez wiele wieków Żarnów był stolicą znanej w Polsce kasztelanii. I właśnie nazwa „Kasztelan” zwyciężyła w wewnątrzklubowym plebiscycie – w rozpoczętym niedawno sezonie piłkarskim 2011/2012 klub występuje już pod tą nazwą. Ważnym dla wszystkich jest również i fakt, iż po raz trzeci w historii drużyna awansowała do ligi okręgowej. Ubiegłoroczne rozgrywki w piotrkowskiej klasie „A” żarnowscy piłkarze zakończyli na 2 miejscu, premiowanym awansem do okręgówki. Wszyscy się z tego bardzo cieszą, a Rada Gminy w Żarnowie na wniosek wójta gminy Żarnów wiosną b.r. przyjęła stosowną uchwałę i ufundowała dla wszystkich piłkarzy atrakcyjne stypendia. Mimo, iż w rozpoczętym niedawno sezonie klub walczy ze zmiennym szczęściem, to jednak wszyscy sympatycy sportu w regionie wierzą w trwałe utrzymanie się Kasztelana Żarnów w lidzie okręgowej, choć …znajdują się i u nas tacy optymiści, którym marzy się w Żarnowie IV liga. Rzeczą oczywistą jest to, iż klub aktywnie prowadzi szkolenie młodzieży. Zarejestrowane są dwie grupy młodzików, prowadzone przez Adama Boćka i Konrada Zwierzyńskiego.
Dodać należy, iż zostało wybrane nowe logo klubu, zaprojektowane przez Roberta Pawelca z Zamościa, a zmodyfikowane przez skarbnika i czynnego piłkarza klubu Konrada Zwierzyńskiego. Nowe logo z bordowo – zielonymi barwami klubu, wszystkim bardzo się podoba i już jednoczy sympatyków żarnowskiej drużyny. Wspominany kilkukrotnie Konrad Zwierzyński od lat prowadzi oficjalny internetowy serwis klubu www.kasztelanzarnow.pl, do którego czytania serdecznie zapraszamy.
Przypominamy, że prezesem klubu jest Michał Papiernik, wiceprezesem – Waldemar Nowakowski, kierownikiem drużyny – Franciszek Brzozowicz, a trenerem drużyny seniorów jest Robert Baran