Bezpłatne badania! Trwa wojewódzki program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego!

Dodano: piątek, 05 listopada 2021

Mieszkańcy Gminy Żarnów! Trwa finansowany z Regionalnego Programu Społecznego wojewódzki program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, z bezpłatnymi badaniami kolonoskopowymi, którymi objętych jest blisko 2 tysiące osób. Badania realizuje Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi. Prosimy o zapoznanie się z pismem organizatorów projektu, skierowanym do mieszkańców Gmi8ny Żarnów.

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Należy do tak zwanych chorób cywilizacyjnych – sprzyjają mu siedzący tryb życia, wysoko przetworzona żywność, używki. Rozwija się przez kilkanaście lat, długo nie dając uchwytnych objawów. Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem, dlatego osobom po 50. roku życia zaleca się regularne badania profilaktyczne. Wcześnie wykryte zmiany w jelicie są niegroźne i łatwo je usunąć podczas badania. Ten program może uratować życie wielu ludziom. Z bezpłatnych przesiewowych badań kolonoskopowych mogą skorzystać osoby z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego – w wieku 50-65 lat, a także młodsze, w których rodzinach stwierdzono wcześniej tego rodzaju schorzenia. Badanie jest bezbolesne, ale mało komfortowe, dlatego pacjent, u którego nie ma przeciwskazań medycznych może skorzystać z bezpłatnego znieczulenia. W razie potrzeby podczas kolonoskopii zostanie wykonana niewielka interwencja chirurgiczna (polipektomia usuwanie niedużych niezłośliwych zmian) lub pobrane zostaną wycinki tkanek do badania histopatologicznego.

Projekt skierowany jest do osób zamieszkałych na obszarze województwa łódzkiego ze szczególnym uwzględnieniem tzw. obszarów „białych plam” w zakresie profilaktyki raka jelita grubego. „Białe plamy” są to tereny uznane za niewystarczająco objęte profilaktyką nowotworową. Wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom chcielibyśmy jako realizator projektu zaproponować spotkanie z edukatorami, na którym otrzymacie Państwo informacje na temat działań profilaktycznych Centrum oraz zasad uczestnictwa w projekcie.

W Pracowni Endoskopii Szpitala Kopernika w Łodzi oraz na stronie internetowej www.roo.kopernik.lodz.pl można pobrać dokumenty oraz zapoznać się z zasadami uczestnictwa, ale przy dobrze zorganizowanej społeczności lokalnej jaką Państwo reprezentujecie warto wesprzeć tych mniej odważnych w podejmowaniu działań na rzecz zdrowego stylu życia. W ramach projektu zapewniamy bezpłatny dojazd na badania.


W umówionym terminie w czasie pobytu w Centrum możecie Państwo skorzystać również z innych form wsparcie i wykonać m.in.

  • badanie skóry całego ciała, a także badanie dermatoskopem lub (W ramach projektu pn. „Wdrożenie programu profilaktyki czerniaka, raka podstawnokomórkowego, raka płaskonabłonkowego i innych nowotworów skóry oraz stanów ich poprzedzających w województwie mazowieckim i łódzkim”)
  • badanie – mammografia piersi, badanie nie będzie wymagało skierowania i będzie obejmowało diagnostykę podstawową.
  • badanie ultrasonograficzne, którego celem jest stwierdzenie występowania tętniaka aorty brzusznej. (W ramach programu polityki zdrowotnej pn. „Program Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2017- 2021”)
  • badanie niskodawkowej tomografii komputerowej w kierunku wykrycia raka płuca. (W ramach programu wieloletniego pn. ,Narodowa Strategia Onkologiczna”, zadanie pn. „Program badań w kierunku wykrywania raka płuca”)

Szanowni Państwo, codzienna rutyna może wpłynąć na stan zdrowia a podstawą oceny naszego stanu zdrowia powinny być regularnie przeprowadzane badania profilaktyczne. Dlatego zachęcamy Państwa, aby wziąć sprawy w swoje ręce i aktywnie działać na rzecz swojego zdrowia.

Osoby wskazane do kontaktu ze strony Biura Projektu:

Beata ZdzienickaKoordynator Projektu tel. 506 585 379

Iżena Pietrzyk Specjalista ds. organizacji badań tel. 42 689 59 03

Kliknij, aby powiększyć…

Plakat

Szpital im. Mikołaja Kopernika w Łodzi


Wyświetl większą mapę