Festyn rodzinny „Pielęgnujemy tradycje – łączymy pokolenia” w Skórkowicach

Dodano: niedziela, 13 stycznia 2013

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich 18 Plus w Skórkowicach aktywnie działa w środowisku lokalnym od 2010 roku. W 2012 roku było organizatorem festynu rodzinnego „Pielęgnujemy tradycje – łączymy pokolenia”, którego integralną częścią był III Turniej Piłkarski o Puchar Lata – Skórkowice `2012.

 

Stowarzyszenie utrzymuje się ze składek członkowskich, sponsoringu i dotacji z Urzędu Gminy w Żarnowie. Poprzez udział w kilku ogólnopowiatowych przedsięwzięciach jest już znane w regionie, m.in. brało czynny udział w Dożynkach Powiatowych w Drzewicy (2010), Żarnowie (2011) i Ostrowie (2012), Wojewódzkim Święcie Ludowym w Paradyżu (2012) oraz Festiwalu Folklorystycznym w Opocznie (2012). Członkinie stowarzyszenia uczestniczyły w wizytach studyjnych w Budziszewicach i Golubiu-Dobrzyniu oraz w kilku imprezach integracyjnych. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich 18 Plus w Skórkowicach swoją siedzibę ma w miejscowym Wiejskim Domu Kultury. Zarząd stowarzyszenia stanowią: Krystyna Zdun (prezes), Grażyna Gralec (wiceprezes), Marianna Potocka (skarbnik), Teresa Kaczmarek (sekretarz) i Lucyna Łakomska (członek). W skład komisji rewizyjnej wchodzą Zofia Kaczmarek (przewodnicząca), Teresa Jasion (z-ca przew.) i Elżbieta Szymczyk (sekretarz). Członkiniami stowarzyszenia są ponadto Jagoda Borończyk, Ewa Szymczyk, Bogusława Piątkowska, Wiesława Jęcek, Maria Wroniszewska, Beata Danielik i Maria Kluska.

 

Stowarzyszenie słynie ze wykonywania wspaniałych ozdób wielkanocnych i bożonarodzeniowych, co jest efektem zorganizowanej pracy oraz manualnych zdolności i umiejętności członkiń. Palmy wielkanocne, kartki świąteczne, wiklina papierowa, robótki na szydełku, ozdoby z szyszek, krepiny i bibuły oraz wyjątkowej urody origami – wszystkim bardzo się podobają i są często wystawiane podczas imprez gminnych i powiatowych.

 

W ramach festynu rodzinnego „Pielęgnujemy tradycje – łączymy pokolenia” zorganizowano I edycję konkursu kulinarnego „Smaki naszego dzieciństwa”. Konkurs skierowany był do mieszkańców Naszej Gminy, a odbywał się pod patronatem Wójta Gminy Żarnów. Mogły w nim brać udział osoby indywidualne, stowarzyszenia, rady sołeckie, jednostki OSP i gospodarstwa agroturystyczne. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było przygotowanie tradycyjnej potrawy z naszego regionu, a celem – krzewienie kultury i pogłębianie wiedzy o tradycjach regionalnej kuchni, a także promocja potraw regionalnych Naszej Gminy.

 

Komisja w składzie: Monika Kurzyk (przewodnicząca), Ewa Borończyk, Teresa Kaczmarek, Krystyna Zdun i Teresa Jasion, oceniała przygotowane potrawy tradycyjne, oparte na naturalnych produktach, uwzględniając zasady i kryteria określone w regulaminie konkursu. Przyznała następujące miejsca:

I miejsce – Rada Sołecka w Skórkowicach i Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Miejscowości Malków;

II miejsce – Katarzyna Czerczak z Żarnowa

III miejsce – Joanna Zenka z Jasiona

IV miejsce – Ochotnicza Straż Pożarna w Skórkowicach

 

Nagrodami w konkursie był sprzęt gospodarstwa domowego. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i zachęcamy do czynnego uczestnictwa w kolejnych jego edycjach.