Gmina Żarnów pomaga uchodźcom z Ukrainy! Ważny komunikat dla mieszkańców!

Dodano: niedziela, 27 lutego 2022

W związku z sytuacją panującą na Ukrainie, Gmina Żarnów – w geście solidarności z Narodem Ukraińskim – organizuje zbiórkę rzeczową. Zwracamy się z uprzejmą prośbą do Mieszkańców Gminy Żarnów o przekazywanie artykułów, które mogą pomóc uchodźcom w pierwszych dniach po przekroczeniu granicy i pozwolą przetrwać niezwykle ciężki dla nich czas. Część artykułów zostanie przekazana, przy współpracy z administracją samorządową na szczeblu powiatowym oraz administracją rządową (koordynowaną przez służby Wojewody Łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego), na teren Ukrainy.

Przekazywane artykuły będziemy gromadzić w Domu Kultury w Żarnowie, ul. Opoczyńska 5. Każdy, kto będzie chciał przekazać artykuły dla uchodźców z Ukrainy (spis – poniżej), powinien zgłosić się do biura podawczego Urzędu Gminy w Żarnowie. Po zgłoszeniu – uprawniony pracownik UG lub GOPS przyjmie i zabezpieczy przyniesione artykuły w gminnym magazynie pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Sugerujemy, aby przekazywać wyłącznie produkty nowe i nieużywane.

Produkty będzie można składać w Domu Kultury w Żarnowie codziennie – od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 17.00. Zbiórkę artykułów dla uchodźców organizują również druhowie – strażacy z OSP KSRG w Żarnowie i Skórkowicach (również w godzinach popołudniowych), a także proboszczowie parafii rzymsko – katolickich w Gminie Żarnów, za co jesteśmy wdzięczni i bardzo serdecznie dziękujemy!

Zapraszamy zainteresowane instytucje, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich i jednostki OSP z terenu Gminy Żarnów do współpracy.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem (44) 757 70 55. Jeśli ktoś z ofiarodawców chciałby przekazać artykuły dla uchodźców, a nie dysponuje środkiem transportu – pracownicy UG lub druhowie OSP przyjadą pod wskazany adres i odbiorą przekazane przedmioty.

Zbieramy przede wszystkim niżej wymienione artykuły:

  • Żywność długoterminową – konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy.
  • Kosmetyki i chemia – żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pieluchy, pampersy dla dzieci i dorosłych, płyny do prania, płyny do mycia naczyń.
  • Środki opatrunkowe, zwłaszcza na zranienia i oparzenia – koce termiczne, gazy i kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków.
  • Artykuły dla niemowląt (mleko w proszku, chusteczki nawilżane, środki pielęgnacyjne).
  • Pościel, kołdry i poduszki, ręczniki, koce, śpiwory oraz inne niezbędne przedmioty dla uchodźców.

Zbiórka rozpocznie się w poniedziałek, 28 lutego 2022 roku i będzie trwała do odwołania. Bardzo serdecznie zapraszamy mieszkańców Gminy Żarnów do współpracy i dziękujemy za ofiarność! Jesteśmy przekonani, iż wspólnymi siłami uda nam się skutecznie pomóc potrzebującym uchodźcom. Bądźmy solidarni z Narodem Ukraińskim!

Wójt Gminy Żarnów
Krzysztof Nawrocki

Mapa Gminy Żarnów

Herb Żarnowa Związek Ochotniczych Straży Pożarnych