Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Żarnowie

Dodano: czwartek, 21 listopada 2019

Obchody Narodowego Święta Niepodległości  w Gminie Żarnów, odbywały się w dniach 10 i 11 listopada 2019 r. (niedziela / poniedziałek). W tym roku mija 101 rocznica tego ważnego dla Polski wydarzenia, kiedy po 123 latach niewoli odzyskała upragnioną niepodległość. Tegoroczne uroczystości były również hołdem dla Honorowego Obywatela Żarnowa – gen. Kazimierza „Bończy” Załęskiego (1919 – 2009), którego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Żarnowie. To właśnie ku Jego czci w niedzielę 10 listopada o godzinie 18.00 w Domu Kultury w Żarnowie odbyła się wieczornica, podczas której wójt Krzysztof Nawrocki przedstawił prezentację multimedialną o legendarnym Generale i słynnym 25 pułku piechoty Armii Krajowej. Wyświetlono również obszerne fragmenty filmu o „Bończy”. Warto podkreślić, że uroczystość te zorganizowano w 100 rocznicę urodzin i 10 rocznicę Jego śmierci, a uczestniczyło w niej ponad 100 osób.

W drugiej części wieczoru miał swój inauguracyjny występ Młodzieżowy Zespół Muzyczny działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Żarnowie, pod opieką pana Marka Jaworskiego. Dzieci zaprezentowały program artystyczny i zaśpiewały pieśni patriotyczne. Wszyscy zgromadzeni włączyli się do śpiewu i nagrodzili wykonawców gromkimi brawami.

W poniedziałek, 11 listopada, o godzinie 10.00 w kościele pw. św. Mikołaja
w Żarnowie została odprawiona uroczysta Msza Święta za Ojczyznę, żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji zbrojnych, walczących o niepodległość Polski. Tuż przed Liturgią miał miejsce występ artystyczny pt. „Pociąg do wolności” o tematyce patriotycznej w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. J. Bartoszewicza w Żarnowie. Dzieci zaprezentowały bogaty program, w którym nie zabrakło pieśni patriotycznych, takich jak „Warszawianka”, „Żeby Polska była Polską” i „Rota”. Każdy z obecnych miał chwilę na refleksję o trudnych losach naszej ukochanej Ojczyzny.

Po Mszy Świętej wszyscy uczestnicy obchodów przemaszerowali pod kapliczkę św. Rozalii na Placu 900 – lecia w Żarnowie, na której znajdują się tablice, upamiętniające wybitnych mieszkańców Ziemi Żarnowskiej z czasów II wojny światowej, a następnie na cmentarz parafialny – pod kwaterę 25 pułku piechoty AK i grób gen. Kazimierza Załęskiego ps. „Bończa”, gdzie Wójt wygłosił okolicznościowe przemówienie, poprzedzone hymnem państwowym. W miejscach pamięci złożono wieńce i zapalono znicze. Po uroczystości miało miejsce spotkanie integracyjne w Domu Kultury w Żarnowie.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Gminy Żarnów, którzy odpowiedzieli na nasz apel i udekorowali swoje posesje mieszkalne flagami w barwach narodowych.


Link do prezentacji: KLIKNIJ TUTAJ
Poniżej film
o gen. Kazimierzu Załęskim ps. „Bończa” i galeria zdjęć z uroczystości