W dniach 31 sierpnia – 1 września 2013 roku odbyły się kolejne IX Dni Żarnowa i Dożynki Gminne. Ich program był bardzo bogaty i obfitował w liczne atrakcje dla wszystkich. W sobotę, 31 sierpnia w Domu Kultury w Żarnowie odbyły się Żarnowskie Spotkania z Historią, poświęcone pamięci wybitnych żarnowian – ofiar Kampanii Wrześniowej 1939 roku. Byli nimi ks. prof. Antoni Roszkowski (1894-1939), naukowiec, wykładowca akademicki i zasłużony duchowny katolicki, który zginął w wyniku hitlerowskiego nalotu bombowego i por. Ignacy Tyczyński (1904-1939), oficer, dowódca 1 kompanii 69 pp, który zginął w bitwie pod Bzurą. Po prezentacjach multimedialnych i wystąpieniach przedstawiających ich sylwetki, odbyła się kolejna część spotkania „Dawnych wspomnień czar”, podczas której m.in. wyświetlono fragment filmu „Świadectwo urodzenia”, ukazującego Żarnów w latach sześćdziesiątych XX wieku. Spotkaniom towarzyszyła wystawa i spotkanie integracyjne.
Po południu na żarnowskiej „targowicy” nastąpiło oficjalne otwarcie Dni Żarnowa. Prowadzącymi festyn byli Karolina Ruszkiewicz, Kacper Król i Arkadiusz Lenart. Na początku odbył się występ muzyczno – wokalny „Nasze najpiękniejsze” w wykonaniu uczniów SP Żarnów, a uczennice SP Klew zaprezentowały pokaz tańców współczesnych. Następnie uczniowie Gimnazjum w Żarnowie zaprezentowali parodię teatralną „Balladyny” Juliusza Słowackiego, a uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Żarnowie wystąpili w programie muzyczno – wokalnym. Potem rozpoczęły się koncerty muzyczne. Wystąpił disco – polowy zespół „Kalimero”, po którym odbył się występ naszego eksportowego zespołu „Kasaraba” (o zespole pisaliśmy w poprzednim numerze naszego pisma). Planowane wybory Miss Gminy Żarnów nie odbyły się z powodu braku kandydatek. O zmroku, gdy plac targowy zapełnił się kilkutysięczną widownią, swój koncert miała gwiazda wieczoru – zespół „Miliano” (Bogdan Borowski – Milano Oryginal). Później członkowie grupy „Kalimero” zaprezentowali największe hity lat 70-tych, 80-tych i 90-tych i odbyło się oczekiwane „Nocne Party Dance” trwające do godz. 2.00 i cieszące się zainteresowaniem spragnionej rozrywki młodzieży, licznie zgromadzonej pod sceną.
W niedzielę odbyły się tradycyjne Dożynki, ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych w Gminie Żarnów. Tak, jak każdego roku, zorganizowano urozmaicony blok imprez dla wszystkich. W kościele św. Mikołaja w Żarnowie odbyła się Msza Święta dziękczynna, celebrowana przez ks. kan. Jana Derenia i żarnowskich księży. Po niej – przy dźwiękach orkiestry – nastąpił przemarsz uczestników dożynek na plac targowy. Tradycyjne wieńce dożynkowe zostały przygotowane przez mieszkańców miejscowości: Żarnów, Budków, Pilichowice, Straszowa Wola, Trojanowice, Bronów, Miedzna Murowana, Malków, Soczówki, Myslibórz, Topolice, Chełsty i Sielec. Wieniec przygotowany przez Gimnazjum im. 25 pp AK w Żarnowie reprezentował Naszą Gminę na Dożynkach Powiatowych w Sławnie, które odbywały się tego samego dnia. |
Starostami dożynek byli Renata Gretka z Budkowa i Ryszard Szczegielniak z Bronowa, którzy władzom samorządowym gminy uroczyście wręczyli chleb, pochodzący z tegorocznych zbiorów. Aby tradycji stało się zadość, poświęconym chlebem poczęstowano wszystkich uczestników uroczystości. Po powitaniu gości i licznie przybyłych mieszkańców, wójt zaprezentował sprawozdanie z działalności inwestycyjnej gminy w 2013 roku. Jednym z najważniejszym elementów każdych dożynek jest część obrzędowa. Wystąpiły w niej bardzo utalentowane kobiety ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury i Tradycji w Miedznej Murowanej, które zaprezentowały dowcipne przyśpiewki. Podczas festynu można było skosztować regionalnych potraw, przygotowanych przez lokalne stowarzyszenia i rady sołeckie niektórych miejscowości. Wszystkim chętnym serwowano również bardzo smaczną grochówkę z wojskowej kuchni polowej, specjalnie zakupionej przez gminę na takie okazje. Dla głodnych i spragnionych dostępny był catering, a dla dzieci i młodzieży zorganizowano wesołe miasteczko, oferujące bogatą gamę usług rekreacyjnych. Swoje rzeźby prezentował Wojciech Grzędowski, a w licznych namiotach można było zrobić atrakcyjne zakupy lub skorzystać z różnych usług.
Po części obrzędowej nadszedł czas na artystyczne popisy. Odbył się blok muzyczny dla dzieci „Największe bajkowe przeboje” i quiz z nagrodami, prowadzony przez Emila Karpińskiego z Kielc. Dużym zainteresowaniem cieszył się też występ zespołu „Gamma” z żarnowskiego gimnazjum, którego organizatorem jest nauczyciel Adam Bociek. Potem na scenę wkroczyli uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Żarnowie, którzy zaprezentowali bardzo atrakcyjny program artystyczny. Na żarnowskiej scenie wystąpili również utalentowani mieszkańcy gminy, którzy prezentowali swoją twórczość. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpił Henryk Antosik z Żarnowa, który po raz kolejny prezentował swoje oryginalne wiersze. Wystąpili również Józef Biniek ze Skórkowic i Bogdan Pacyniak z Sielca, którzy demonstrowali swoje wokalne i muzyczne umiejętności, gromko oklaskiwane przez mieszkańców. Na scenie odbyła się również kolejna edycja konkursu „Kocham Cię Gmino”, corocznie organizowana przez Zespół Szkół Zawodowych w Żarnowie. Ogromne zainteresowanie wzbudził pokaz koneckiej sekcji karate „Kyokushin”. Uroczystym akcentem było nadanie pierwszego stopnia mistrzowskiego i wręczenie czarnego pasa Maciejowi Jończykowi, pochodzącemu z Żarnowa. Był on główną postacią żarnowskiego pokazu, a jego umiejętności wzbudziły prawdziwy entuzjazm obserwatorów. Ostra dawka muzyki rockowej była najważniejszym elementem koncertu zespołu „Dazed” z Opoczna (w składzie z Michałem Kubiszewskim z Żarnowa). Po koncercie rockowym odbył się występ gwiazdy wieczoru – zespołu „Buenos Ares”, gorąco oklaskiwany przez wielotysięczną widownię, a także koncert zespołu „Servis”. Niedziele popisy artystów estrady zakończone zostały „Dyskoteką pod gwiazdami”, którą prowadził DJ Mateusz Strzemecki „Strzema”. Zakończyła ona kolejne i bardzo udane Dni Żarnowa `2013.
no images were found
no images were found
no images were found
no images were found
no images were found
no images were found
no images were found
no images were found
no images were found
no images were found
no images were found
no images were found
no images were found
no images were found
no images were found
no images were found
no images were found
no images were found
no images were found
no images were found
no images were found