Miejsca dystrybucji jodku potasu na terenie Gminy Żarnów

Dodano: środa, 19 października 2022

Mając na celu zabezpieczenie ludności Polski na wypadek wystąpienia zdarzenia radiacyjnego z uwolnieniem radioaktywnego jodu, według art. 90 pkt. 3 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 792), jednym z potencjalnych działań interwencyjnych jest podanie ludności preparatów ze stabilnym jodem (tzw. nie promieniotwórczymi izotopem – J127) w celu ochrony tarczycy. Działanie to jest dalej nazywane „akcją jodową”. W Polsce, preparaty ze stabilnym jodem planuje się podać ludności w postaci tabletek.

W związku z powyższym informujemy, że dokonano aktualizacji punktów wydawania preparatów jodowych na terenie Naszej Gminy. Przygotowanie planu dystrybucji tabletek jodku potasu na wypadek ewentualnego wystąpienia zagrożenia radiacyjnego jest standardową prewencyjną procedurą, związaną z zarządzaniem kryzysowym i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom.

Lp. Punkt dystrybucji Adres
1. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Żarnowie ul. Wolności 4,

26-330 Żarnów

2. Dom Kultury w Żarnowie Żarnów ul. Opoczyńska 5,

26-330 Żarnów

3. Gminna Biblioteka Publiczna w Żarnowie Filia w Skórkowicach Skórkowice ul. Przedborska 26,

26-330 Żarnów

4. Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Chełstach Chełsty 39,

26-330 Żarnów

5. Dom Ludowy w Soczówkach Soczówki 71A,

26-330 Żarnów

6. Wiejski Dom Kultury w Miedznej Murowanej Miedzna Murowana ul. Główna 2,

26-330 Żarnów

7. Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Zdyszewicach Zdyszewice 43A,

26-330 Żarnów

Jednocześnie informujemy, że na stronie internetowej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi została opublikowana lista wszystkich punktów wydawania preparatów na terenie województwa łódzkiego, można ją pobrać pod adresem https://www.gov.pl/web/uw-lodzki/miejsca-dystrybucji-jodku-potasu-na-terenie-wojewodztwa-lodzkiego.

Kliknij, aby powiększyć…
Wskazówki dotyczące przyjmowania tabletek ze stabilnym jodemWskazówki dotyczące przyjmowania tabletek ze stabilnym jodem ciąg dalszyMapa Gminy Żarnów