Z inicjatywy Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, przy współpracy z Gminami Aleksandrów i Żarnów oraz Oddziałem PTTK w Żarnowie, zorganizowana została XXII lekcja historii w terenie, poświęcona 70-leciu Akcji „Burza” i szlakowi bojowemu 25 pp AK w 1944 r. Był to zarazem rajd pieszy polegający na przejściu lasami doliny środkowej Pilicy, poznaniu zabytków miejscowości Skotniki i dojściu do miejsca walk 25 pp AK na Diablej Górze.
Impreza odbyła się w środę, 18 czerwca 2014 roku na dwóch trasach ze startem w miejscowościach: Stara i Skotniki z udziałem łącznie około 230 osób. Większość stanowili uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i liceum w Łodzi, ale była też 78 osobowa reprezentacja szkół podstawowych i gimnazjalnych z gmin Aleksandrów, Żarnów i Przedbórz. 6 „miejscowych” drużyn to SP z Aleksandrowa, Skotnik i Żarnowa oraz gimnazja z Dąbrowy nad Czarną, Przedborza i Żarnowa. Zadaniem uczestników było stawienie się na 5 punktach kontrolnych na trasie, uważne wysłuchanie pogadanki o zwiedzanym obiekcie i odpowiedź na zadawane pytania. Punkty zlokalizowane były przy drewnianym kościele, zamku i 600 letnim dębie – pomniku przyrody w Skotnikach, pomniku partyzanckim na szczycie i u podnóża Diablej Góry. Na starcie oceniano także wyposażenie drużyny (apteczka, kompas, strój dostosowany do wędrówki i koszulki odblaskowe), a na mecie trzy osoby z każdej drużyny rozwiązywały test historyczny. Suma uzyskanych punktów decydowała o końcowej lokacie. Odbył się też konkurs na wykonanie piosenki „Wojenko, wojenko…” pomiędzy – jak to określili organizatorzy – regionem a Łodzią. Decyzją jury wygrał region, Łódź zajęła zaszczytne II miejsce. Miło poinformować, że w kategorii szkół podstawowych pierwsze trzy miejsca uzyskały szkolne kluby turystyczno – krajoznawcze ze Skotnik, Aleksandrowa i Żarnowa, a w kategorii szkół gimnazjalnych i licealnych III miejsce wywalczyło Gimnazjum im. 25 pp AK w Żarnowie. Dziewczęta z tej szkoły grając na gitarach zaśpiewały kilka piosenek partyzanckich. Gościem honorowym rajdu był mjr Mirosław Kopa „Miron” – uczestnik walk 25 pp AK, autor książki „Inspektorat Piotrkowski Armii Krajowej w dokumentach i komentarzach”, którą podarował kilku osobom ze stosowną dedykacją, a przy pomniku na Diablej Górze opowiadał o walce swojego pułku w 1944 roku.
W uroczystym zakończeniu imprezy na dziedzińcu SP w Klewie niedaleko od Diablej Góry wzięli udział m.in. dyrektor Oddziału IPN w Łodzi, wójt gminy Aleksandrów, dyrektorka miejscowej szkoły, prezes O/PTTK w Żarnowie i duża grupa organizatorów rajdu z Łodzi . Uczestnicy i goście otrzymali pamiątkowe znaczki, a drużyny dyplomy uczestnictwa. Wyróżniono także nagrodami najlepsze w klasyfikacji zespoły rajdowe. Była okazja do wręczenia złotej odznaki „Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży” Beacie Kołodziejczyk – nauczycielce Gimnazjum w Żarnowie. Legitymacje członkowskie PTTK otrzymało 5 osób: Alicja Jefimik , Martyna Łęcka, Natalia Mamrot i Julia Zaborowska z Aleksandrowa oraz Aleksandra Wach z Żarnowa. Rajd odbył się przy pięknej słonecznej pogodzie, uczestnicy zdobyli wiele wiadomości o walkach partyzanckich w 1944 roku, poznali walory turystyczne gmin Aleksandrów i Żarnów, a zapalając znicze przy miejscach pamięci narodowej uczcili bohaterów walk o wolność naszej Ojczyzny.
Włodzimierz Szafiński
Wrażeniami z uczestnictwa w rajdzie podzieliła się także Sabina Kubiszewska, nauczycielka języka angielskiego Gimnazjum im. 25 pułku piechoty Armii Krajowej w Żarnowie:
18 czerwca trzynastoosobowa drużyna z Gimnazjum w Żarnowie pod opieką Sabiny Kubiszewskiej oraz Beaty Kołodziejczyk wzięła udział w XXII lekcji historii w terenie 70 ROCZNICA AKCJI „BURZA” SZLAKIEM WALK 25 PP AK Diabla Góra 2014. A była to lekcja niezwykła i pełna wrażeń. Wyposażeni w koszulki odblaskowe, stroje turystyczne, znicz, apteczkę i inne niezbędne akcesoria stawiliśmy się na starcie rajdu w Skotnikach, gdzie wręczono nam mapę miejscowości wraz ze szlakiem, którym mieliśmy dojść na miejsce przeznaczenia, materiały edukacyjne dotyczące Akcji „Burza”, tekst piosenki „Wojenko, wojenko” oraz kartę zadań do rozwiązania na szlaku. Poruszając się od stacji do stacji wysłuchiwaliśmy prelekcji na temat drewnianego kościółka, późnorenesansowego dworu i starego dębu w Skotnikach oraz walk partyzanckich w obrębie Diablej Góry. Korzystając ze zdobytej wiedzy na bieżąco uzupełnialiśmy kartę zadań. Po ośmiu kilometrach marszu po drogach, drużkach i leśnych traktach dotarliśmy do mety w Szkole Podstawowej w Klewie, jako piąta z czternastu drużyn ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceów regionu łódzkiego. Na miejscu, przedstawiciele naszej drużyny rozwiązali test wiedzy o Akcji „Burza”, wzięli udział w turnieju gier planszowych oraz ognisku. Zaopatrzone w gitary utalentowane przedstawicielki płci pięknej z Gimnazjum w Żarnowie zachwyciły uczestników rajdu występem wokalnym wykonując nie tylko obowiązkowy utwór „Wojenko, wojenko”, ale również szereg równie pięknych pieśni patriotycznych. W podsumowaniu naszych zmagań konkursowych okazało się, że nasza ekipa zajęła trzecie miejsce w łączonej kategorii szkół licealnych i gimnazjalnych – (jako jedyne gimnazjum) – co upatrujemy sobie za ogromny sukces! Obdarowani prezentami w postaci gier planszowych, latarek czołowych i masy słodyczy w radosnych nastrojach wróciliśmy do domu. |