Od 1 marca 2015 roku obowiązują nowe dowody osobiste

Dodano: niedziela, 01 marca 2015

Gmina Żarnów przypomina, że każdy kto po 1 marca 2015 roku złoży wniosek o wydanie dowodu osobistego, otrzyma dokument tożsamości oparty na nowym wzorze. Dzięki zintegrowanemu Systemowi Rejestrów Państwowych, adres zameldowania nie będzie już decydował o miejscu złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego, a sprawy związane z dowodami osobistymi załatwimy w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju.

W nowym dowodzie osobistym pojawi się szereg nowych zabezpieczeń, m.in. dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Dzięki temu znacznie trudniej będzie go sfałszować. Na dowodzie znajdą się informacje o polskim obywatelstwie.

Z nowego dowodu osobistego zniknie adres zameldowania. Dzięki temu, przy każdej zmianie meldunku nie trzeba będzie wymieniać dowodu. Nie będzie także informacji o kolorze oczu, wzroście ani skanu podpisu posiadacza. Fotografia, która będzie wykorzystywana w dowodzie osobistym będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach. Zdjęcie dołączone do wniosku powinno być wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Nie będzie konieczności wymiany dokumentów. Tak jak do tej pory dowód osobisty otrzymamy za darmo. Ponadto informujemy, że od 1 marca zaczną obowiązywać nowe systemy do obsługi obywateli z zakresu spraw obywatelskich. Za ewentualne wszelkie utrudnienia i niedogodności przepraszamy. Urzędnicy żarnowskiego Urzędu Gminy zapewniają, iż dołożą wszelkich starań, by obsługa interesantów i ich spraw przebiegała sprawnie i szybko.

nowy_dowód_osobisty