Patriotyczne uroczystości Święta 3 Maja w Żarnowie

Dodano: czwartek, 20 sierpnia 2015

Bardzo uroczyście obchodzono w Żarnowie Święto Konstytucji 3 Maja. W 2015 roku połączono je z patronalnym świętem strażaków – Dniem św. Floriana. Tak, jak każdego roku, w kościele św. Mikołaja w Żarnowie, odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych jednostek z terenu gminy Żarnów: OSP Żarnów i OSP Topolice oraz żarnowskich szkół: Gimnazjum im. 25 pułku piechoty AK, Szkoły Podstawowej im. J. Bartoszewicza i Zespołu Szkół Zawodowych.

Głównym punktem uroczystości była Msza Święta, którą celebrowali proboszcz parafii ks. kan. Jan Dereń i ks. Marcin Wojciechowski. Wzięło w niej udział wielu mieszkańców z przedstawicielami samorządu lokalnego oraz kombatantami na czele. Przed Mszą Świętą odbyła się akademia w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Juliana Bartoszewicza w Żarnowie, przygotowana m.in. przez Małgorzatę Kubiszewską oraz Jolantę Kantor. Akademia była tematycznie związana z historią XVIII-wiecznej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem czasów ustanowienia Konstytucji w dniu 3 maja 1791 roku.

Potem odbył się przemarsz delegacji i pocztów sztandarowych na cmentarz parafialny w Żarnowie, gdzie pod Kwaterą 25 pułku piechoty Armii Krajowej i grobem gen. Kazimierza „Bończy” Załęskiego odbyła się dalsza część uroczystości. Na cmentarzu głos zabrał wójt Krzysztof Nawrocki, który w swym wystąpieniu przybliżył idee świąt narodowych oraz symbolikę tego wyjątkowego miejsca na cmentarzu, jednoczącego wszystkich żarnowian. Potem nastąpiło składnie wieńców i zapalenie zniczy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy uroczystości zostali uwiecznieni na pamiątkowych fotografiach.

Po części oficjalnej uroczystości w Domu Kultury w Żarnowie zorganizowano spotkanie integracyjne dla kombatantów, strażaków, przedstawicieli samorządu terytorialnego oraz pozostałych uczestników obchodów Święta Konstytucji 3 Maja.