Rafał Bielecki ponownie najlepszy w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież zapobiega pożarom”.

Dodano: piątek, 28 marca 2014

21 marca 2014 roku w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Opocznie odbyły się eliminacje powiatowe XXXVII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież zapobiega pożarom”. Celem turnieju była m.in. popularyzacja wśród dzieci i młodzieży szkolnej znajomości przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Eliminacje odbywały się w III grupach wiekowych (szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne), a udział w nich wzięło 16 uczniów reprezentujących wszystkie gminy z terenu powiatu. Znaczące sukcesy osiągnęli nasi reprezentanci (o czym poniżej). Jury eliminacji stanowili mł. bryg. Andrzej Śpiewak – przewodniczący, przedstawiciele Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP: bryg.w stanie spocz. Marian Kłobucki, dh Jerzy Łumiński, dh Krzysztof Chmal, dh Jarosław Smak – członkowie.

Turniej składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. W części pisemnej uczniowie musieli rozwiązać test składający się z 35 pytań. Uczniowie, którzy osiągnęli najwyższe wyniki z testu zakwalifikowali się do kolejnego etapu finałowego turnieju. W czasie oczekiwania na wyniki, uczestnicy turnieju mieli okazję obejrzeć film pod tytułem „Cichy zabójca” autorstwa Komendy Miejskiej PSP w Radomiu pod patronatem Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w ramach ogólnopolskiej kampanii prewencyjnej PSP „Nie dla czadu”, mogli zobaczyć i usłyszeć test działania czujek dymowych i czadu, a także film promujący udział dzieci w działaniach OSP pod tytułem „Mali strażacy z Wieruszowa”. Zapoznali się także z wyposażeniem Komendy w sprzęt pożarniczy i samochody bojowe.

Rozstrzygająca część finałowa wyłoniła zwycięzców w poszczególnych grupach wiekowych:

w grupie szkół podstawowych:

I miejsce – Julia Składowska z SP w Idzikowicach – 13pkt.

II miejsce – Miłosz Polak z SP Żarnów – 11 pkt.

III miejsce – Julia Węglarska z SP Stok – 10,5 pkt.

IV miejsce – Aleksandra Badura z SP w Poświętnem – 10 pkt.

V miejsce – Klaudia Chamerska z SP w Wójcinie – 8 pkt.

w grupie szkół gimnazjalnych:

I miejsce – Piotr Duperas z Gimnazjum w Paradyżu – 11 pkt.

II miejsce – Karolina Szulc z Gimnazjum w Białaczowie – 9,5 pkt.

III miejsce – Dawid Chmal z Gimnazjum w Mniszkowie – 7 pkt.

w grupie szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce – Rafał Bielecki z gminy Żarnów – 14pkt.

II miejsce – Albert Białek z gminy Drzewica – 9,5 pkt.

Nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy wręczali Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Opocznie, jednocześnie Wicestarosta Opoczyński Józef Róg oraz Z-ca Komendanta Powiatowego PSP mł. bryg. Mariusz Jędrasik.

Zwycięzcy w poszczególnych grupach wiekowych reprezentować będą powiat opoczyński na eliminacjach wojewódzkich w Buczku, powiat łaski, które odbędą się 11 kwietnia 2014 roku.