Raport Państwowej Straży Pożarnej w sprawie nawałnicy burzowej w powiecie opoczyńskim

Dodano: wtorek, 28 czerwca 2016

W niedzielę, 26 czerwca 2016 roku tuż po godzinie 14.00 przeszła przez teren naszego powiatu trąba powietrzna wraz z nawałnicą burzową, wyrządzając potężne szkody szczególnie w dwóch gminach powiatu opoczyńskiego, tj. Paradyż i Żarnów. 

Największe zniszczenia odnotowano w miejscowościach Paradyż, Przyłęk, Joaninów, Kazimierzów, Popławy Kolonia i Feliksów na terenie gminy Paradyż oraz w miejscowościach Widuch, Skórkowice, Ruszenice, Zdyszewice, Klew, Dłużniewice na terenie gm. Żarnów. Kilka przypadków uszkodzeń dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych a także powalenia lub nadłamania drzew odnotowano również na terenie gminy Mniszków i Sławno.

W wyniku nawałnicy doszło do całkowitego zerwania bądź częściowego uszkodzenia około 90 dachów na budynkach mieszkalnych oraz kilkaset dachów na budynkach gospodarczych. Zostało zniszczonych ponad tysiąc hektarów kompleksów leśnych, jak również powalonych wiele drzew na prywatnych posesjach. Uszkodzeniu uległo wiele kilometrów linii energetycznych, a powalone drzewa zablokowały przejazd na drodze krajowej 74, kilku drogach powiatowych i wielu drogach gminnych.

Do dnia dzisiejszego strażacy interweniowali już ponad 150 razy, prowadząc działania polegające na zabezpieczaniu uszkodzonych dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych poprzez min. przykrywanie ich plandekami, wycinanie złamanych i uszkodzonych drzew oraz wypompowaniu wody z piwnic zalanych budynków. W działaniach do tej pory udział brało ponad 70 zastępów z PSP i OSP, w tym około 400 strażaków.

W działaniach prowadzonych przez strażaków wykorzystywany był również sprzęt spoza powiatu opoczyńskiego. Już w pierwszych godzinach akcji zadysponowane zostały dodatkowo cztery samochody z podnośnikiem hydraulicznym lub drabiną (2 z KM PSP w Łodzi, 1 z KP PSP Bełchatowie i 1 z KP PSP w Radomsku).

Pozytywną informacją jest fakt odnotowania do tej pory tylko dwóch osób rannych, które ucierpiały w wyniku tego kataklizmu. Jedna osoba to kierowca samochodu osobowego który został przygnieciony przez powalone drzewo w miejscowości Widuch na terenie gminy Żarnów, a druga to strażak który uległ wypadkowi podczas działań ratowniczych prowadzonych na terenie gminy Paradyż.

Dodatkowe działania zabezpieczające budynki oraz usuwanie powalonych drzew będzie realizowane przez strażaków przez kilka najbliższych dni.

Źródło: bryg. Andrzej Śpiewak, Rzecznik Prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie.