Uroczystość 100 rocznicy urodzin mieszkanki Myśliborza – Zofii Unikowskiej z domu Smak

Dodano: poniedziałek, 22 listopada 2021

Kilka miesięcy temu w Myśliborzu, wsi sołeckiej znajdującej się nieopodal Żarnowa, odbyła się niecodzienna i wyjątkowa uroczystość. Warto o niej wspomnieć i podzielić się z mieszkańcami Naszej Gminy oraz internautami. Był to wyjątkowy i niecodzienny jubileusz 100 rocznicy urodzin mieszkanki Myśliborza – Zofii Unikowskiej z domu Smak. Jubilatka jest mieszkanką Myśliborza od urodzenia, przyszła na świat w tej miejscowości w dniu 19 czerwca 1921 roku. I właśnie w Myśliborzu do dnia dzisiejszego nadal mieszka – wraz z córką Alicją Leśniewską (była wieloletnią sołtys wsi i aktywną działaczką społeczną, członkinią Klubu Aktywnego Seniora w Żarnowie) oraz zięciem Józefem Leśniewskim.

W związek małżeński wstąpiła w wieku niespełna 24 lat. W dniu 29 kwietnia 1945 roku wyszła za mąż za Bronisława Unikowskiego, również mieszkańca Myśliborza. Niestety, nie dane jej było długo żyć w małżeństwie, bowiem jej mąż zmarł dość wcześnie. W dniu 18 grudnia 1959 roku została wdową, w wieku zaledwie 38 lat.

Życie nie oszczędzało Zofii Unikowskiej, mimo, iż urodziła czworo dzieci, to jednak troje z nich przedwcześnie zmarło. Pani Zofia urodziła syna i trzy córki – Mieczysława (zmarł, gdy miał 9 miesięcy) oraz Alicję (ur. w 1947 roku), Teresę (1950 – 2013) i Janinę (1956 – 1999).

Pani Zofia całe swoje życie poświęciła wychowywaniu dzieci i wnuków oraz ciężkiej pracy na roli – w rodzinnym gospodarstwie rolnym w Myśliborzu. Musiała intensywnie pracować, by utrzymać swoją rodzinę. Solenizantka doczekała się 9 wnuków, 17 prawnuków i jednej praprawnuczki. Jubilatka jest bardzo pogodną osobą o wyjątkowo ujmującym usposobieniu, a mimo zaawansowanego wieku, jest jeszcze w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Ma bardzo dobrą pamięć, chętnie opowiada o przeszłości i – tak, jak większość starszych ludzi – wspomina czasy swojej młodości.

W uroczystości wziął udział śp. ks. prał Jan Kruk (1935 – 2021), wójt Krzysztof Nawrocki z przedstawicielką Urzędu Stanu Cywilnego w Żarnowie – Anną Ściubeł, a także delegacja Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Opocznie z kierowniczką Marią Witkowską na czele, radną Rady Powiatu Opoczyńskiego. Wśród gości byli również: radny Paweł Borończyk i sołtys Piotr Dorosiński. Wszyscy obecni złożyli Szacownej Jubilatce najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pogody ducha, spokoju, radości i dalszych długich, długich lat życia. Pani Zofii Unikowskiej zostały przekazane listy gratulacyjne, życzenia, kwiaty i upominki, a także specjalny list od premiera Mateusza Morawieckiego, przyznającego Jubilatce specjalną emeryturę dla stulatków.

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć…