Uroczystości Jubileuszowe XX-lecia Oddziału PTTK w Żarnowie

Dodano: środa, 25 stycznia 2017

W sobotę, 7 stycznia 2017 roku w Domu Kultury w Żarnowie odbyła się wielka uroczystość – Jubileusz XX-lecia Oddziału PTTK w Żarnowie. Poniżej prezentujemy zdjęcia z tej bardzo okazałej i podniosłej, rocznicowej uroczystości, w której uczestniczyło wielu znamienitych gości, w tym m.in. Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Dariusz Klimczak.

Swe refleksje z uczestnictwa w uroczystościach XX-lecia przepięknie zaprezentował Sławomir Szczesio, prezes Zarządu Oddziału PTTK w Pabianicach. Oto Jego wzruszająca relacja, która może być podsumowaniem działalności prezesa Włodzimierza Szafińskiego:

Refleksja gościa Jubileuszu!

W życiu to takie proste. Przyszedł człowiek – nie sam, bratnia dusza – żona czuła tak mocno jak ON, krajoznawstwo i turystykę od zawsze. W Łęczycy pozostawili czytelne ślady swej działalności. Kilka spacerów po wiekowym Żarnowie, wyprawy rowerowe po okolicy, rozmowy z ludźmi, zachwyt nad pięknem natury którą dał tej Ziemi Stwórca. Spotkali ludzi otwartych, przyjaznych, chętnych do działania.

Ich myśl o działaniu dla środowiska poprzez krajoznawstwo i turystykę to ziarno rzucone w glebę urodzajną. Swoim przemyśleniom kolega Włodzimierz Szafiński wraz z żoną nadają realny kształt. Osoby skupione wokół nich „połknęły” bakcyl – ofertę turystycznego społecznikostwa. Koło PTTK zaczyna działać. Integracja na balu turystów w Miedznej scementowała zapaleńców, ciekawych poznawania tego co bliskie, polskie, piękne i nieodkryte. Bogatą historię tych lat zapisano na kartach historii i w elektronicznych mediach. Nade wszystko w tych poczynaniach wyeksponowany był zawsze człowiek, a dzieci i młodzież to oczko działań.

Owoc widoczny – 20 kół na dwudziestolecie. To jedyny Oddział wiejski w województwie i Polsce, a współpraca ze szkołami to wzór do naśladowania – szkoda, że inni tego nie czują. Uroczystość jubileuszowa 7 stycznia 2016 roku to spojrzenie za siebie na bogatą, owocną działalność. Zatroskani o każdy szczegół jubileuszu gospodarze Włodek i Grażyna. Gości wiele z kraju i regionu. Strumienie ciepłych słów i owacja pod ich adresem nie mają końca. Słyszą i widzą to obecni włodarze powiatu i Urzędu Marszałkowskiego. Ale czy promocję regionu i zaangażowanie docenili?? Słychać z ich ust „okrągłe” słowa uznania. Ale tylko słowa, a ręce puste. Odznaczeń nikt nie dostrzegł, a tak mocno Żarnowianie ich oczekiwali. To byłaby nobilitacja dla tego środowiska. Zestawienie ogromu działań i tylko gest uścisku ręki. To dziwna logika niedoceniania. Wystąpienie i słowa życzeń Prezesa Oddziału PTTK z Pabianic, podtrzymały ciepłą atmosferę spotkania, tak jak uczyniły to władze PTTK-u z vice-prezesem Andrzejem Gordonem na czele. Mówca podziękował za ogrom dokonań i współpracę. Naręcze kwiatów dla koleżanki Grażyny Szafińskiej, wzruszenie na twarzy prezesa i założyciela Oddziału kolegi Włodzimierza, to widoczny dowód docenienia i wdzięczności serc rzeszy PTTK-owców. Pamięci po ogromie ich dokonań nic nie zatrze. Księga dokonań złotymi literami zapisała dzieje dwudziestu lat Oddziału PTTK w Żarnowie i ludzi pasjonatów Grażyny i Włodzimierza Szafińskich. „Kochani! wiem – dalej piszecie dzieje krajoznawstwa i turystyki Ziemi Żarnowskiej, już na 21 stronie historii Oddziału. Dla mnie jesteście wzorem jak działać, być oddanym pasji i przekazywać ją w otoczeniu.”

Sławomir Szczesio

Prezes Oddziału PTTK w Pabianicach

Wspaniały wiersz własnego autorstwa zaprezentował nasz rodzimy poeta, emerytowany nauczyciel Przemysław Ciszewski:

Wiersz na dwudziestolecie żarnowskiego Oddziału PTTK

Witam Panie, witam Panów,

PTTK-u wiernych fanów.

Dziś okazja, jakich mało,

Więc nas sporo się zebrało,

Bo dwadzieścia latek właśnie,

Oddziałowi temu trzaśnie.

To historia dosyć długa.

Powiem, czyja to zasługa;

Jest w Żarnowie takich dwoje,

Co otwarli w świat podwoje.

Pracując zaś wciąż uparcie,

Tej idei dali wsparcie.

Aż zebrali rzeszę liczną,

Pracą swoją tytaniczną.

Wiersz, tych państwa głosi czyny,

Włodzimierza i Grażyny.

Żarnów, słynął z żaren młyńskich,

Dzisiaj, z dzieła zaś Szafińskich.

Więc o aplauz dla nich wnoszę

I o jeden gest Was proszę:

Tym, co poprą moje zdania,

Tekst ten dam do podpisania.

Przemysław Ciszewski – 07.01.2016 r.

A teraz mini-galeria foto. Więcej zdjęć na stronie: https://www.facebook.com/577212005670961/photos/?tab=album&album_id=1326558364069651

https://photos.google.com/share/AF1QipOi–YE67zPPeuIC19yByxAJEnR8kpW7niIGDW7LYU86bMqriS_-svtyVqUKiqrVg?key=Q1RYOGRHRVpQN0tHdDliRE80Y2JmXy1UWWN5cERR

Kliknij, aby powiększyć…