VI Rajd Polsko – Słowacki

Dodano: piątek, 17 lipca 2009

Wieloletnia współpraca pomiędzy Oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Żarnowie a Klubem Słowackich Turystów „Manin” Považsá Teplá owocuje między innymi wyjazdami naszych grup na Słowację w maju, natomiast Słowacy odwiedzają nas w czerwcu. Tym razem 19 czerwca odwiedziło Żarnów 28 osób-naszych południowych sąsiadów, aby po oficjalnym przyjęciu w miejscowej Gminnej Bibliotece Publicznej wyruszyć na wycieczkę do Muzeum w Piotrkowie a następnie zwiedzić stadninę koni w Bogusławicach. Przewodnikiem był działacz naszego oddziału Andrzej Ziomek.

Po zakończeniu roku szkolnego w poszczególnych szkołach mogli dołączyć do Słowaków młodzi turyści z Aleksandrowa, Przedborza, Wójcina, Żarnowa, aby razem rozpocząć VI Rajd Polsko-Słowacki. Zaczął się on w Barkowicach przy Zalewie Sulejowskim, gdzie zgłosiły się 93 osoby. Trasa miała charakter przyrodniczy, szliśmy drogą wśród lasów należących do Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, mostkami przerzuconymi nad rzeką Luciążą do Sulejowa. Tu odbył się konkurs wiedzy o Słowacji, który wygrała Katarzyna Głowacka z Aleksandrowa, II i III miejsca zajęli chłopcy z Przedborza Daniel Naczyński i Michał Zaborowski. Przewodniczącym jury był prezes Klubu Słowackich Turystów Pavol Uriča, a nagrody fundował Oddział PTTK w Żarnowie. Miłym akcentem dla Słowaków była specjalnie przygotowana wystawa fotograficzna „Słowacja warta podróży” w Bibliotece w Żarnowie. Tam też wszyscy słowaccy goście otrzymali, materiały promocyjne o województwie łódzkim podarowane przez Departament Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Na zakończenie rajdu wyróżniono także 3 młodych członków PTTK z Żarnowa odznaką „Siedmiomilowe buty”. Otrzymali ją Alicja Kubiszewska, Mateusz Kubiszewski i Wojciech Kołodziejczyk. A w przyszłym roku znów spotkamy się ze Słowakami, najpierw w Považskiej Tepli, a później w Żarnowie.