VIII Dni Żarnowa `2012 i Dożynki Gminne w Żarnowie (1-2 września 2012 r.)

Dodano: piątek, 04 stycznia 2013

VIII Dni Żarnowa zorganizowano w dniach 1-2 września 2012 roku. Tak jak każdego roku, cieszyły się one wielkim zainteresowaniem mieszkańców, zwłaszcza, że były to ostatnie dwa dni wakacji. W zgodnej opinii uczestników, kolejna edycja gminnego święta była bardzo udana.

W tym czasie w Żarnowie trwały badania archeologiczne. Zdecydowano zatem, iż Dni Żarnowa zainauguruje sesja popularno – naukowa „Ocalić od zapomnienia – historia i tradycja na Ziemi Żarnowskiej”. Zorganizowano ją we współpracy z Łódzkim Domem Kultury w ramach projektu „Od badania tożsamości regionalnej do jej współtworzenia”. Zaproszono na nią pracowników naukowych Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego i Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Oddział w Łodzi. Dr Jerzy Sikora wygłosił wykład „Gród kasztelański w Żarnowie i jego mieszkańcy w średniowieczu”, a dr Zbigniew Lechowicz zaprezentował temat „Średniowieczny kościół św. Mikołaja w Żarnowie – dzieje świątyni i historia badań”. Obydwaj naukowcy swe interesujące wystąpienia zilustrowali prezentacjami multimedialnymi. Sesji popularno-naukowej towarzyszyła wystawa rękodzieła ludowego, oryginalnych prac lokalnych artystów amatorów.

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się od wystąpienia wójta gminy, który powitał uczestników i oficjalnie otworzył Dni Żarnowa `2012. Prowadzącymi festyn byli Sylwia Burakowska, Aneta Baran i Rafał Bielecki. Po otwarciu odbył się koncert muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Juliana Bartoszewicza w Żarnowie i pokaz taneczny „cheerleaderek” z SP Żarnów. Potem przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpił Henryk Antosik z Żarnowa, który po raz kolejny prezentował swoje wiersze. Po nim na scenie pojawiły się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Klewie, które zaprezentowały spektakl „Jaś i Małgosia”. Swój występ okrasiły ekspresyjnym występem wokalnym. Następnie odbył się występ utalentowanych dziewcząt z folklorystycznego zespołu „MATEUSKI” z Myślakowic (gmina Odrzywół, woj. mazowieckie). Potem królowały cygańskie rytmy, które porwały publikę do wyśmienitej zabawy. Dzięki współpracy władz gminy z Janem Cedzyńskim, przedsiębiorcą realizującym jedną z naszych inwestycji, udało się do Żarnowa zaprosić wreszcie bardzo popularny zespół romski „WASYL JUNIOR – CYGAŃSKIE GWIAZDY”. Znane hity muzyki popularnej śpiewane były przez wszystkich, a występ oceniono jako wyjątkowo udany.

Następnie występowały zespoły młodzieżowe, w składzie których znajdowali się żarnowianie oraz uczniowie szkół opoczyńskich. Na żarnowskiej scenie zaprezentował się Młodzieżowy Zespół Gitarowy „WHIPSTERS” (z Pawłem Aleksandrowiczem w składzie) oraz rockowy zespół młodzieżowy „DAZED” z LO im. S. Żeromskiego w Opocznie, w którym z powodzeniem gra Michał Kubiszewski.

Po rockowych popisach nadszedł czas na gwiazdę wieczoru. W 2012 roku była to „ETNA”, określana mianem królowej disco polo. „Etna” to Joanna Kaczanowska, wokalistka muzyki tanecznej, autorka tekstów, kompozytorka, laureatka nagród w Ogólnopolskich Festiwalach Muzyki Tanecznej. Ma uznany dorobek artystyczny, nagrała kilka płyt. Podczas swojego koncertu zaprezentowała prawdziwe show, podczas którego kilkukrotnie zmieniała charakteryzację, a na scenie towarzyszyli jej tancerze. Tuż po występie „Etny” żarnowską publicznością zawładnął „NOVATOR” (Paweł Lipski). Ten znany w kraju młody opocznianin, już wiele razy występował w Żarnowie, a jego występ każdorazowo cieszy się wielką popularnością. „Nowator” to znany raper, wokalista i autor tekstów, ale także kompozytor. Wydał wiele płyt, nagrał kilka teledysków, grał nawet w filmie „Blokersi”. Jako artysta jest utożsamiany z muzyką hip-hopową. Podczas koncertu w Żarnowie zaprezentował wiele swoich starszych i współczesnych utworów. Na zakończenie pierwszego dnia odbyło się Nocne Party Dance, które do godz. 2.00 prowadził DJ MATEUSZ STRZEMECKI „STRZEMA”.

W niedzielę odbyły się tradycyjne Dożynki – ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych w Gminie Żarnów. Tego dnia zorganizowano bardzo urozmaicony blok imprez dla wszystkich. Najważniejszym wydarzeniem Dożynek `2012 była oczywiście Msza św. dziękczynna w kościele św. Mikołaja w Żarnowie, celebrowana przez proboszcza ks. kan. Jana Derenia i żarnowskich księży. Po niej nastąpił przemarsz uczestników dożynek w barwnym korowodzie na plac targowy. Tradycyjne wieńce dożynkowe zostały przygotowane przez mieszkańców wsi Bronów, Chełsty, Malków, Miedzna Murowana, Myślibórz, Pilichowice, Sielec, Skórkowice, Soczówki, Straszowa Wola, Topolice, Trojanowice, Zdyszewice i Żarnów. Wieniec został również przygotowany przez Gimnazjum im. 25 pp AK w Żarnowie.

Starostami Dożynek byli Danuta Jaworska ze Zdyszewic i Marek Burakowski z Topolic, którzy władzom samorządowym gminy wręczyli chleb, pochodzący z tegorocznych zbiorów. Aby tradycji stało się zadość, poświęconym chlebem poczęstowano wszystkich mieszkańców, zgromadzonych na placu targowym. Po powitaniu przybyłych gości i licznie zgromadzonych mieszkańców, wójt zaprezentował obszerne sprawozdanie z działalności inwestycyjnej gminy w 2012 roku. Po nim rozpoczęła się część obrzędowa, z udziałem zespołu śpiewaczego „ECHO ŁYSICY” z Bielin i Zespołu Folklorystycznego „SMYKOVIA” ze Smykowa (woj. świętokrzyskie). Wyjątkowo wzruszające utwory, wykonywane przez świętokrzyskich artystów, bardzo się spodobały publiczności. Warto podkreślić, iż zespoły „Echo Bielin” i „Smykovia” są prowadzone przez mieszkankę naszej gminy Marzenę Michałowską – Kowalik, właścicielkę „Stajni Artystycznej Marcinków” i stadniny koni, dzięki której mogliśmy oglądać folklorystyczne popisy na najwyższym poziomie. Potem nastąpiły wystąpienia okolicznościowe. Podczas nich mł. bryg. Andrzej Śpiewak z Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie, wręczył wójtowi medal XX-lecia powstania PSP w Polsce.

Po południu nadszedł czas na artystyczne popisy. Znakomicie zaprezentowały się dwa żarnowskie gimnazjalne zespoły – „BLUESKY” z Klewa i „GAMMA” z Żarnowa. Członkiniami zespołu „Bluesky” są Klaudia Ciach, Joanna Antos, Kinga Świerczyńska, Sylwia Michałowicz, Justyna Swierczyńska i Martyna Rabęda. Grupę prowadził Jan Czerski. Zespół „Gamma” od kilku lat działa pod kierownictwem nauczyciela matematyki Adama Boćka. Tworzą go uczniowie i absolwenci Gimnazjum im. 25 pp AK w Żarnowie – Maciej Stępień, Mateusz Jędrasik i Paweł Aleksandrowicz (warto dodać, iż „Gamma” brała również udział w Dożynkach Powiatowych w Ostrowie). Po występach miejscowej młodzieży odbył się konkurs wiedzy o Gminie Żarnów „Kocham Cię Gmino”, zorganizowany przez Tatianę Kosylak i Monikę Polak z Zespołu Szkół Zawodowych w Żarnowie. I miejsce zajął ponownie Rafał Bielecki, a na drugim i trzecim miejscu uplasowali się Grzegorz Bińkowski i Krzysztof Walczak.

Później na żarnowskiej scenie pojawili się znów artyści. Najpierw Paweł Supernat z Opoczna przypomniał publice najwspanialsze utwory Piotra Kupichy z zespołu „Feel”, a później nadszedł czas na gwiazdę wieczoru – zespół „BLUE BOX” ze Szczecina. Zespół istnieje od 1997 roku, nagrał kilka płyt i ma bogaty dorobek sceniczny. Grupie artystów liderują Adam Juszkiewicz i Jarosław Juszkiewicz. Zespół wykonuje utwory w stylu dance, a ich największym przebojem jest utwór „Taka jak ty”. Po tym koncercie wystąpił koszaliński zespół „FREE FORM”, który zaprezentował przebojową dawkę muzyki disco polo i dance. Wokalista i jednocześnie frontman zespołu Mariusz, występował na scenie w towarzystwie atrakcyjnych tancerek. Godziny nocne należały do żarnowskich grup muzycznych – „LIVERS” i „KASARABA”. Są one niezwykle popularne wśród młodzieży, a ich występ przed kilkutysięczną publicznością wzbudzał entuzjazm. Zespół „Livers” (który ostatnio zmienił nazwę na „LIFERS”) występuje w składzie: Łukasz Śpiewak, Justyna Śpiewak, Michał Molin, Rafał Franaszczyk i Damian Wilk. Tworzą go młodzi mieszkańcy Zdyszewic, Miedznej Murowanej i Wójcina (gm. Paradyż), którzy przebojem wchodzą na muzyczny rynek. Istniejący już od kilku lat zespół „KASARABA” jest bardziej znany w regionie i ma imponujący dorobek artystyczny. Wszyscy muzycy mieszkają w Gminie Żarnów. Zespół tworzą artystycznie utalentowani młodzi mieszkańcy Sielca i Antoniowa – Przemysław Sieroń, Michał Wroński, Damian Szymański, Adam Szymański i Piotr Kwiecień. Zespoły „Livers” i „Kasaraba” w znakomity sposób promują naszą gminę, a ich koncerty przyciągnęły tłumy młodych ludzi, spragnionych dobrej muzyki, realizowanej na wysokim poziomie. Koncerty żarnowskich grup były częścią składową „Dyskoteki pod gwiazdami”, która zakończyła VIII Dni Żarnowa `2012.

Podczas Dni Żarnowa `2012 można było skosztować tradycyjnych opoczyńskich potraw przygotowanych przez stowarzyszenia działające na terenie Gminy Żarnów. Dla wszystkich zorganizowano catering. Godnym podkreślenia jest fakt, iż dzieciom i młodzieży atrakcje zapewniało wesołe miasteczko, wyjątkowo bogate w niespotykane wcześniej w Żarnowie atrakcje dla wszystkich.