Komunikat skierowany do konsumentów wody z wodociągu Ruszenice

Dodano: piątek, 18 września 2020

Dotyczy miejscowości: Ruszenice, Ruszenice – Kolonia, Dąbie, Ławki, Młynek, Siedlów, Malenie, Jasion, Adamów, Skumros, Poręba, Myślibórz, Zdyszewice, Klew, Klew – Kolonia, Afryka, Antoniów, Bronów, Chełsty, Dłużniewice, Grębenice, Malków, Marcinków, Nowa Góra, Paszkowice, Pilichowice, Skórkowice, Sielec, Soczówki, Tomaszów, Wierzchowisko, Widuch, Żarnów – bez ul. Piotrkowskiej i Opoczyńskiej

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opocznie informuje, że w badaniach jakości wody z wodociągu publicznego Ruszenice (monitoringowy punkt poboru – hydrofornia) zaopatrującego w/w miejscowości stwierdzono obecność bakterii grupy coli w 100 ml w ilości pozwalającej na warunkową przydatność do spożycia. Woda z w/w wodociągu nadaje się do spożycia po przegotowaniu.

Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

Trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody do zgodnej z rozporządzeniem  Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294).

Uwaga! Wodę należy gotować przez minimum 2 minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawić do ostudzenia. Woda bez przegotowania bezpośrednio pobrana z kranu może być używana do codziennego mycia i kąpieli, prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet.         

Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.

Źródło:  http://www.psse.opoczno.pl/indexn.php