Tegoroczne obchody Dni Żarnowa odbyły się w ostatni weekend wakacyjnego miesiąca w dniach 26 i 27 sierpnia 2017 roku. Jak co roku cieszyły się one dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszej gminy. Również słoneczna pogoda sprzyjała pozytywnym nastrojom uczestników lokalnego święta. Ówczesny weekend rozpoczął się sportowym akcentem. W sobotę o godzinie 10:00 na boisku „Orlik” w Żarnowie rozpoczął się Turniej Piłki Nożnej dla chłopców pn.: „Pożegnanie wakacji ‘2017”. Do rywalizacji stanęły cztery drużyny – gospodarze KS Kasztelan (rocznik 2007 i młodsi), Tęcza Gowarczów oraz Błysk Aleksandrów. Turniej zakończył się wygraną gospodarzy. Natomiast o godzinie 16:00 rozpoczął się mecz klasy „A” Kasztelan Żarnów – Relax Czerniewice. Spotkanie odbyło się na stadionie Klubu Sportowego Kasztelan Żarnów i zakończyło się imponującym wynikiem 6:1 dla gospodarzy.
O godzinie 16:30 na placu targowym przy ulicy Koneckiej nastąpiła oficjalna inauguracja XIII Dni Żarnowa, Wójt Krzysztof Nawrocki serdecznie powitał wszystkich artystów i licznie zgromadzoną publiczność. Tego roku imprezę poprowadzili konferansjerzy Emil Karpiński i Paweł Czupryński. Towarzyszyli oni publice przez dwa dni zapowiadając kolejnych artystów i dzieląc się różnymi anegdotami. Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie klasy „O” ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Bartoszewicza w Żarnowie. Występ pt.: „Wakacyjna podróż” składający się z piosenek, wierszyków i układów tanecznych wprawił publiczność w zachwyt. Kolejny zaprezentował się siedmioletni Wiktor Stańczyk wykonując piękne, polskie piosenki przy użyciu akordeonu. Miało to miejsce podczas pokazu talentów uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Bartoszewicza w Żarnowie oraz Gimnazjum im. 25 pp AK w Żarnowie. Młodzi artyści prezentujący swoje umiejętności to między innymi Zuzanna Kołodziejczyk, Amelia Wiaderna, Amelia Ogłoza, Oliwia Pękala, Ola Opatowicz i Magdalena Fidelus. Następnie na scenie zaprezentował się zespół „GAMMA” z Gimnazjum w Żarnowie. Podczas występu dołączył gość specjalny, były członek zespołu oraz absolwent szkoły Mateusz Jędrasik.
W tym samym czasie w sąsiednim namiocie odbywał się konkurs wiedzy o rodzinie organizowany przez Zespół Szkół Zawodowych w Żarnowie. Zwyciężyli Adam Jastrzębski wraz z córką Zuzanną, na drugim miejscu były Aneta i Marta Palus, natomiast na trzecim – Bogusław Witkowski z córką Adrianną.
Dalej na żarnowskiej scenie swoje umiejętności prezentowali najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Klewie, którzy swoim uśmiechem i programem artystycznym „Rozśpiewany i Roztańczony Klew” podbili serca publiczności. Uczucie oczarowania nie trwało jednak długo – zaraz po wejściu na scenę uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Żarnowie – Krystiana Sołtysa i Krystiana Jurka, którzy wykonali kilka najpopularniejszych utworów muzyki disco polo, zgromadzeni zostali zarażeni świetnym humorem i pozytywnym szaleństwem. Zaraz po tym na scenę wkroczyli pensjonariusze z Domu Pomocy Społecznej w Niemojowicach.
Tego dnia nasza gmina została również odwiedzona przez Prezesa OZPN w Piotkowie Trybunalskim Stanisława Sipę, który uroczyście wręczył na scenie puchar za zdobycie Mistrzostwa w klasie D1 Młodzik grupa III w sezonie 2016/2017 i wywalczenie awansu do II Ligi Wojewódzkiej C2 Trampkarz młodszy. Złotą Odznaką Łódzkiego Związku Piłki Nożnej zostali uhonorowali – Krzysztof Nawrocki, wójt Gminy Żarnów oraz Bogdan Kubiszewski, sekretarz Gminy Żarnów. Natomiast Srebrną Odznaką Łódzkiego Związku Piłki Nożnej Prezes Sipa odznaczył – Marię Morawską, Waldemara Nowakowskiego, Wiesława Rataja oraz Adama Kmiecika.
Po wręczeniu nagród i odznak na scenie zaprezentowali się uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego (który w tym roku odbył się w Opocznie). Publiczność mogła podziwiać zespół RADOST (Serbia), FABARIA (Włochy, Sycylia) oraz CAGDAS ANATOLIAN FOLK DANCE G.S.K., Zonguldak (Turcja) w strojach ludowych reprezentujących własną kulturę. Po znakomitych występach Wójt serdecznie podziękował za przybycie i na ręce Dyrektora MKD w Opocznie Pana Śliwki wręczył zespołom upominki w postaci lokalnych wyrobów rzemieślniczych.
Następnie na scenie pojawił się Henryk Antosik, poeta – amator doskonale znany lokalnej publice. Zaraz po nim – II Wice Miss Ziemi Łódzkiej `2017 – Magdalena Gwarda zaprezentowała swoje umiejętności wokalne. Dalej gwiazda wieczoru – LOVI śpiewając swoje przeboje, wprawił w nastrój sobotniej nocy licznie zgromadzoną publiczność. Ostatnim punktem programu była „Dyskoteka pod gwiazdami”, podczas której mieszkańcy mogli świetnie się bawić przy największych hitach. Zabawa trwała do późnych nocnych godzin.
W niedziele odbyło się Gminne Święto Plonów. O godzinie 11:30 rozpoczęła się uroczysta Msza święta dziękczynna w kościele pw. św. Mikołaja w Żarnowie poprowadzona przez księdza kanonika proboszcza Grzegorza Zbroszczyka. Władze samorządowe wraz z mieszkańcami gminy składali dary i podziękowania za tegoroczne plony i pomyślne żniwa. Przed mszą odbyło się poświęcenie wieńców dożynkowych wykonanych przez ludność z miejscowości Antoniów, Bronów, Chełsty, Malków, Miedzna Murowana, Niemojowice, Paszkowice, Pilichowice, Skórkowice, Soczówki, Topolice, Trojanowice, Zdyszewice i Żarnów. Swoje wieńce przygotowali również uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Żarnowie oraz Domu Dziennego Pobytu Senior – Wigor w Niemojowicach.
Do żarnowskiej świątyni przybył także poseł Robert Telus aby uhonorować odznaką „Zasłużony dla rolnictwa” radnego Ryszarda Szczegielniaka. Po części sakralnej odbył się uroczysty przemarsz dożynkowy na plac targowy, gdzie Wójt Gminy wraz z Przewodniczącym Rady Gminy i Starostami tegorocznych dożynek – Katarzyną Dolot ze Straszowej Woli i Marcinem Gąsiorowskim ze Zdyszewic – oficjalnie rozpoczął świecką część Gminnego Święta Plonów, podczas którego doszło do chwilowego załamania pogody, która jednak już po chwili na nowo powitała wszystkich słońcem.
Po przemówieniach znalazł się czas na uroczysty obiad dla gości zaproszonych, radnych i sołtysów. Również tego roku gościliśmy na scenie Panie z „Zespołu spod Diablej Góry” oraz ze „Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich w Sobieniu”. Umiliły one czas śpiewając ludowe pieśni i przyśpiewki. W międzyczasie, nad targowiskiem i obecnymi tam uczestnikami, odbył się fantastyczny pokaz akrobacji lotniczych wykonany przez pilota zaprzyjaźnionego aeroklubu.
Niedziela upływała pod znakiem wielu atrakcji, nie tylko tych pokazywanych na scenie. Własne stoisko na placu targowym miało PGK Sp z o. o. w Opocznie, którzy zorganizowali „Piknik Ekologiczny” z nagrodami. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się maskotka firmy „Pan Genek”, rozdawała cukierki, zachęcała do konkursu i chętnie robiła zdjęcia z najmłodszymi. Kolejnym ciekawym punktem była prezentacja Jednostki Strzeleckiej 2036 „Błysk” w Paradyżu, która miała na celu promocje nowo otworzonej strzelnicy sportowej w Żarnowie. Oprócz różnorodności broni i strzelb w namiocie, między uczestnikami imprezy jeździł quad z uzbrojonymi, zamaskowanymi strzelcami, co stanowiło dużą atrakcję szczególnie dla najmłodszych. W ten dzień w jednym z namiotów prezentowała się również rodzina Arkuszyńskich, która przyjechała aż z województwa pomorskiego, aby zaprezentować swoje dzieła pracowni garncarskiej. Każdy, kto odwiedził stoisko mógł przez chwilę poczuć się rzemieślnikiem. W godzinach popołudniowych na scenie wystąpili „Cisowianie” z Centrum Integracji Społecznej w Opocznie oraz uczestnicy Domów Dziennego Pobytu Senior – Wigor w Niemojowicach i Miedznej Drewnianej. Dalej dziewczynki z Młodzieżowego Zespołu Tanecznego działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Żarnowie zaprezentowały swoje umiejętności w kilku układach tanecznych i odpowiednich do tego strojach. Ich występ pełen energii i wigoru bardzo przypadł do gustu publiczności.
W atmosferę wieczornej zabawy zgromadzonych wprowadził zespół Prezes Zarządu. Muzyka i brzmienie tych pięciu charyzmatycznych mężczyzn bardzo przypadła do gustu lokalnym. Zaraz po nich wystąpił znany z poprzednich lat Paweł Supernat, śpiewający przeboje znanych i lubianych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Kiedy zapadł zmrok nadszedł czas na długo wyczekiwaną gwiazdę wieczoru – Paullę, która swoim show uwieńczyła dwudniowe obchody święta Żarnowa. Zaprezentowała swój imponujący talent wokalny wykonując swoje niezapomniane przeboje sprzed lat, piosenki z najnowszej płyty jak i kilka coverów. Artystka została ciepło przyjęta i równie miło pożegnana przez publikę oraz Wójta Krzysztofa Nawrockiego, który podarował jej słodki regionalny upominek na pamiątkę goszczenia na żarnowskiej scenie.
Następnie zaprezentował się Danielo, który podtrzymał wszystkich w szampańskim nastroju. Jego utwory i tańczące obok tancerki nie mogły spotkać się z innym przyjęciem przez zgromadzonych. Późnym wieczorem scena należała już tylko do lokalnego zespołu Kasaraba. Po krótkim nastrojeniu sprzętów przeszli do tego, co robią doskonale – zabawiania publiczności świetną muzyką na żywo. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych, niewielu zrażała perspektywa poniedziałku i powrotu do codziennych obowiązków. To był udany weekend pełen emocji!
Tekst: Monika Dorofiejew (UG Żarnów)