Z poprawną polszczyzną na co dzień

Dodano: środa, 13 lipca 2011

Znaczącym sukcesem żarnowskich uczniów zakończyła się VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z poprawną polszczyzną na co dzień”. Konkurs każdego roku organizowany jest przez Centrum Edukacji Humanistycznej „LOGOS” w Warszawie, którego celem nadrzędnym jest propagowanie kultury języka polskiego wśród dzieci i młodzieży. Konkurs „Z poprawną polszczyzną na co dzień” odbywa się w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Uczniowie w dzisiejszym skomercjalizowanym świecie powinni być wszechstronni. Poprawne i sprawne posługiwanie się językiem ojczystym stało się koniecznością nie tylko w szkole, ale i w całym życiu. Naszą rzeczywistość wypełniają wszelkiego rodzaju publikacje, instrukcje, dokumenty, druki, formularze, ogłoszenia i reklamy. Ciągle coś wyjaśniamy, opowiadamy, polecamy, tłumaczymy, proponujemy i uzasadniamy. Porozumiewamy się w różnych sprawach, które wymagają dokładnych i jednoznacznych wypowiedzi. Nieporadne, błędne i nielogiczne sformułowania niewątpliwie utrudniają życie, często są przyczyną nieporozumień i komicznych sytuacji. Kultura poprawności językowej stała się „produktem pierwszej potrzeby”. Organizatorzy ogólnopolskiego współzawodnictwa „Z poprawną polszczyzną na co dzień”każdego roku zachęcają do tego, by wspólnie doskonalić umiejętność posługiwania się dobrą polszczyzną, jakże przydatną w codziennym życiu!
Etap szkolny tego konkursu w Szkole Podstawowej im. Juliana Bartoszewicza i Gimnazjum im. 25 pułku piechoty AK w Żarnowie od lat cieszy się dużą popularnością, choć do kolejnych etapów współzawodnictwa dostać się mogą tylko najlepsi. W organizację konkursu aktywnie angażują się nauczycielki nauczania zintegrowanego oraz polonistki, a uczestniczy w nim kilkudziesięciu uczniów. Nie tylko w poprzednim roku szkolnym, ale i obecnym – nasi uczniowie osiągnęli spektakularne sukcesy na szczeblu ogólnopolskim. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat, czwórka naszych uczniów znalazła się w prestiżowym gronie finalistów. W roku szkolnym 2009/2010 tego zaszczytu dostąpili: uczeń SP Żarnów Rafał Kmiecik (nauczycielka Elżbieta Białecka) oraz uczennica Gimnazjum Weronika Stańczyk (nauczycielka Eliza Nawrocka).
Rok szkolny 2010/2011 przyniósł kolejne sukcesy. Finalistami VII Ogólnopolskiego Konkursu „Z poprawną polszczyzną na co dzień” ponownie zostali żarnowscy uczniowie – uczennica SP Żarnów Dominika Ciszek, którego do konkursu przygotowywała nauczycielka Monika Pisiałek oraz uczeń Gimnazjum w Żarnowie Marcin Spasiński, podopieczny nauczycielki Elizy Nawrockiej. Uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w finale centralnym w Warszawie, gdzie zostali uhonorowani dyplomami oraz nagrodami książkowymi. Laureaci zostali również wyróżnieni w swoich macierzystych szkołach, podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego 2010/2011.
Serdecznie gratulujemy wymienionym uczniom oraz ich nauczycielkom. Wszystkim życzymy sukcesów w przyszłorocznej edycji tego prestiżowego konkursu.

 

 

Redakcja