Za nami bardzo udane Senioralia Opoczyńskie `2019 w Żarnowie

Dodano: środa, 27 listopada 2019

W piątek, 22 listopada 2019 roku seniorzy z terenu powiatu opoczyńskiego spotkali się w Żarnowie na Senioraliach Opoczyńskich `2019. Spotkanie to było kontynuacją obchodów powiatowego święta seniorów, które zostało zapoczątkowane przez Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” w 2016 roku w Drzewicy. Przypomnijmy, iż kolejne edycje święta opoczyńskich seniorów odbywały się w Poświętnem (2017) i w Mniszkowie (2018). Tym razem nastał czas na Gminę Żarnów

Wśród zaproszonych licznych gości, znalazł się także redaktor Wojciech Jaskuła z Tomaszowa Mazowieckiego, twórca i redaktor naczelny portalu internetowego mazopolska.pl

Na swej stronie internetowej mazopolska.pl zamieścił bardzo obiektywny artykuł na temat Senioraliów Opoczyńskich – Żarnów `2019. Tekst ten, doskonale oddający realia spotkania w Żarnowie, prezentujemy Państwu poniżej. Jednocześnie oświadczamy, iż rozpoczynamy współpracę z portalem redaktora Wojciecha Jaskuły, który wkrótce udostępni na swej stronie zakładkę „Gmina Żarnów”, gdzie zamieszczane będą teksty na temat Naszej Gminy. Jednak zanim to nastąpi, zapraszamy do lektury tekstu o Senioraliach Opoczyńskich `2019 w Żarnowie…

Kilka lat temu Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” zapoczątkowało wydarzenie bez którego dziś trudno sobie wyobraź jesień i… nie o jesień życia tutaj chodzi. Do każdego spotkania można dorobić lepszą lub gorszą ideologię, ale dziś prawie 200 osób w wieku senioralnym spotkało się na terenie Gminy Żarnów, aby po prostu… spotkać się w ten ponury listopadowy wieczór.

Są różne sposoby na jesienną chandrę, ale ten wymyślony w 2016 r. przez Dominika Niemirskiego – Prezesa Drzewickiego Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” sprawił, że kolejne gminy zabiegają o jego organizację. Tak było właśnie z Gminą Żarnów. 

Od 2016 r. zawsze byłem uczestnikiem Senioraliów Opoczyńskich. Byłem pod ogromnym wrażeniem tej inicjatywy, a kierując gminą, gdzie seniorów jest bardzo dużo i są zorganizowani w różnych formach zarówno formalnych jak i nieformalnych zależało mi, aby po pierwszej odsłonie w Drzewicy, a w następnych latach w Poświętnem i Mniszkowie w 2019 r. to właśnie Gmina Żarnów była gospodarzem Senioraliów Opoczyńskich – powiedział specjalnie dla nas Krzysztof Nawrocki – Wójt Gminy Żarnów

Spotkanie zaczęło się od uroczystej Mszy Świętej w kościele pw. św. Mikołaja w Żarnowie, który sprawował miejscowy wikary ks. Michał Pietrzyk, a następnie seniorzy z Powiatu Opoczyńskiego skierowali się do miejscowego lokalu gastronomicznego, w którym nastąpiło oficjalne otwarcie i pokazano program artystyczny.

Otwarcia Senioraliów Opoczyńskich `2019 dokonał Dominik Niemirski – Prezes Drzewickiego Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” z gospodarzami miejsca, czyli Krzysztofem Nawrockim – Wójtem Gminy Żarnów oraz Joanną Grodzicką – Przewodnicząca Rady Gminy w Żarnowie. W imieniu Starosty Powiatu Opoczyńskiego seniorów z całego powiatu przywitała Maria Barbara Chomicz – Wicestarosta. 

Takie wydarzenie jak dziś, gdzie gromadzą się seniorzy ze wszystkich ośmiu gmin terenu Powiatu Opoczyńskiego to jest coś niezwykłego. Jest dowodem, że seniorzy, czyli ludzie w wieku poprodukcyjnym nie pozostają w domach, nie zajmują się tylko ewentualnie wnukami, ale prowadzą także życie osobiste i towarzyskie. To z resztą nie jedyna ich aktywność, bo przecież spotykają się także w Klubach Seniorach, Uniwersytetach Trzeciego Wieku itd. – podsumowała specjalnie dla nas dzisiejsze wydarzenie Wicestarosta Powiatu Opoczyńskiego.

Wśród gości nie zabrakło także radnych gminnych i powiatowych. Był także gospodarz poprzedniej edycji Senioraliów Opoczyńskich – Paweł Werłos – Wójt Gminy Mniszków. Nieobecny był jedynie Michał Franas – Wójt Gminy Poświętne – gospodarz drugiej edycji Senioraliów Opoczyńskich. 

Zanim nastąpił program artystyczny swoje walory zaprezentowała Gmina Żarnów. Zebrani na sali mogli obejrzeć film promocyjny. Niektórzy nie kryli zaskoczenia jak wiele atutów posiada gmina, która powszechnie kojarzona jest jedynie z niezwykłym zabytkiem, a mianowicie kościołem św. Mikołaja. To dowód, że takie spotkania jak dziś służą nie tylko integracji seniorów, ale także promocji miejsca. Film można zobaczyć poniżej.

Film, który został zaprezentowany to efekt kilkumiesięcznej pracy profesjonalnej ekipy filmowej, która zrobiła nam piękną filmową wizytówkę. Staramy się go prezentować podczas różnych wydarzeń nie tylko na terenie naszej gminy. Dziś jest okazja pokazać go seniorom z terenu naszego powiatu – powiedział Krzysztof Nawrocki – Wójt Gminy Żarnów. 

Po obejrzeniu filmu, cześć artystyczną otworzył występ młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Bartoszewicza w Żarnowie. Słowno-muzyczny występ bardzo spodobał się seniorom, a po przerwie na obiad seniorzy mieli okazję posłuchać melodii z „wyższej półki”. Operetkowy repertuar porwał oczywiście seniorów, a stało się tak za sprawą Anny i Romualda Spychalskich, którzy dysponują przepięknymi barwami głosów. Po tym występie nieco utrudnione zadanie artystyczne mieli miejscowi seniorzy, bo po zawodowcach wstąpili na scenę amatorzy, ale  – jak można było widzieć po emocjach publiczności – występ artystów – amatorów skupionych w Domu Dziennego Pobytu Senior – Wigor w Niemojowicach i Klubie Aktywnego Seniora w Żarnowie, także przypadł do gustu publiczności. Spotkanie zakończyła potańcówka na parkiecie przy muzyce zespołu „Czaders”, a o fenomen popularności Senioraliów Opoczyńskich zapytaliśmy na zakończenie Dominika Niemirskiego. 

Pomysł na Senioralia pojawił się kilka lat temu, kiedy wspólnie z wolontariuszami z DCW „Ofiarna Dłoń” chcieliśmy stworzyć wydarzenie, którzy przyciągnie seniorów z terenu całego Powiatu Opoczyńskiego byśmy mogli wspólnie spotkać się, pobawić i zintegrować. Później pojawiła się myśl, aby nasza inicjatywa miała charakter objazdowy i tak też się stało. Po Drzewicy, Poświętnym i Mniszkowie jesteśmy dziś w Żarnowie i jak widać atmosfera jest bardzo dobra. Gmina Żarnów zabiegała o tą imprezę, więc dziś tutaj jesteśmy. Seniorzy czekają na to wydarzenie, dopytując wręcz o nie – powiedział specjalnie dla nas Dominik Niemirski – Prezes DCW „Ofiarna Dłoń’. 

Na koniec należy się wyjaśnienie tytułu artykułu (tytuł artykułu w mazopolska.pl – „Znamy dowcip, który podbił publiczność na Senioraliach Opoczyńskich w Żarnowie” – przyp. red.). Z całym szacunkiem dla wszystkich artystów, którzy wystąpili dziś na scenie – zarówno amatorów jak i zawodowców. Jednak imprezę „ukradł” jeden senior, który do mikrofonu powiedział: – Jedz cebulę, sikaj w górę i nie przejmuj się w ogóle. I to jest chyba najlepsza recepta na jesień nie tylko tą atmosferyczną, która króluje obecnie za oknami, ale również jesień życia, a owa recepta to… optymizm. I takiego optymizmu życzymy wszystkim – nie tylko seniorom.

kliknij, aby powiększyć…