Taką nazwę nosiła wycieczka turystyczna zorganizowana 23 i 24 października przez Oddział PTTK w Żarnowie dla członków i sympatyków.
Wzięło w niej udział 48 osób. Trasa biegła najpierw przez zamek krzyżacki położony w samym sercu Bruntala, stanowiący przykład harmonijnego połączenia stylów renesansowego i barokowego. Wewnątrz można obejrzeć oryginalne wnętrza, kolekcję obrazów mistrzów flamandzkich, włoskich i niemieckich z XVI–XVIII w. Następnym obiektem był zamek w Sowińcu, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z 1332 r. Wybudowali go panowie z Sowińca, ze znaczącego rodu morawskiego na szerokim cyplu skalnym.
Aby dojechać do Velke Losiny trzeba było pokonać krętą szosę przez Czarnogórską Przełęcz położoną na wysokości 1013 m n.p.m. Uczestnicy mogli napawać się widokiem gór i leżącego na nim śniegu. Jesioniki, bo o nich mowa to teren dla narciarzy i turystów górskich. Na przełęczy postawiono hotel i stąd wędrować można nawet na Pradziada (1491 m n.p.m.), najwyższy szczyt pasma.
Zamek w Losinach, rezydencja rodu Żerotinów leży przy szlaku czarownic, powstałym w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pn. „Szlakiem czarownic po czesko–polskim pograniczu” i ma przypominać o znanych z historii polowaniach na czarownice, procesach i egzekucjach niewinnych ludzi.
Po noclegu w Jarnołtówku uczestnicy zwiedzili wnętrze zamku Jansky Vrch w Javorniku. Gród znany od drugiej połowy XIII w. (pierwsza pisana wzmianka wspomina z 1307 roku). Obecnie jest często odwiedzanym zabytkiem również przez turystów z Polski, a szczyci się m.in. muzeum z największym w Europie zbiorem fajek.
W Paczkowie turyści zwiedzili nowocześnie urządzone Muzeum Gazownictwa z kolekcją ponad 600 gazomierzy i wieloma urządzeniami gospodarstwa domowego na gaz. Paczków zwany jest Śląskim Carcassonne z uwagi na zachowane mury obronne, baszty i bramy miejskie oraz obronny kościół św. Jana Ewangelisty. Niezwykłym zabytkiem jest niedawno odnowiony dom kata, a przy nim informacja o szlaku czarownic.
Jeszcze tylko krótka wizyta w miasteczku Otmuchów, rzut oka na rynek i ratusz, wejście na zamek – obecnie hotel – i powrót do Żarnowa.
Prawie wszyscy uczestnicy zdobyli przy okazji punkty do odznaki 111, która promuje walory turystyczno–przyrodnicze pogranicza polsko–czeskiego. Już na wiosnę 2011 roku Oddział PTTK w Żarnowie zorganizuje następną wycieczkę do Czech – wyprawa na Pradziada, której celem będzie nie tylko wejście na najwyższy szczyt Jesioników, ale także Karlova Studanka – uzdrowisko klimatyczne, schronisko Barborka i inne. Czesi mają nie tylko dobre piwo, ale również ciekawy kraj.
Źródło: Tygodnik Opoczyński – TOP (Włodzimierz Szafiński)