Zapraszamy na obchody Narodowego Święta Niepodległości w Żarnowie `2022

Dodano: wtorek, 08 listopada 2022

Zapraszamy mieszkańców Gminy Żarnów na obchody Narodowego Święta Niepodległości, które odbędą się w piątek, 11 listopada 2022 roku o godz. 10.00 w kościele św. Mikołaja, gdzie odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Mszę Świętą, którą odprawi ks. kan. Grzegorz Zbroszczyk, proboszcz parafii św. Mikołaja i dziekan żarnowski, poprzedzi występ artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Juliana Bartoszewicza w Żarnowie.

Po Mszy Świętej nastąpi przemarsz uczestników z pocztami sztandarowymi na cmentarz parafialny w Żarnowie, gdzie przy Kwaterze 25 pułku piechoty AK i grobie gen. Kazimierza „Bończy” Załęskiego, odbędzie się dalsza część uroczystości. Po odtworzeniu „Roty” i okolicznościowych wystąpieniach, uczestnicy złożą wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalą znicze.

Na zakończenie gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, pod Domem Kultury w Żarnowie, przy dźwiękach hymnu narodowego nastąpi uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt, który został zakupiony w ramach rządowego projektu „Pod biało – czerwoną”. Nowy maszt ma 12 metrów wysokości i jest wyjątkową ozdobą ul. Opoczyńskiej w Żarnowie. Projekt „Pod biało-czerwoną”, ma na celu nie tylko uhonorowanie Poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny ale również ma zjednoczyć nasz kraj i jego mieszkańców i zachęcić do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami.

Ponadto informujemy, iż we wszystkich kościołach znajdujących się na terenie gminy, zostaną również odprawione Msze Święte w intencji Ojczyzny.

Narodowe Święto Niepodległości to wyjątkowe święto, obchodzone dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego. W dniu 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała władzę nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu, a po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. W związku z tym, iż jest to jedno z najważniejszych świąt państwowych w Polsce, powinno być ono obchodzone wyjątkowo uroczyście. Dlatego zwracamy się do mieszkańców Gminy Żarnów z prośbą, aby w dniu Narodowego Święta Niepodległości przyłączyli się do świątecznego nastroju, dekorując swoje domy, instytucje i zakłady pracy flagami państwowymi.

Kliknij, aby powiększyć…
Kościół Żarnów
Masz z flagą RP został sfinansowany w ramach projektu "Pod biało-czerwoną"

Herb ŻarnowaMapa Gminy Żarnów