Zapraszamy na uroczystość Święta Konstytucji 3 Maja i patrona strażaków – św. Floriana w Żarnowie

Dodano: piątek, 29 kwietnia 2022

We wtorek, 3 maja 2022 roku o godz. 12.00 w kościele św. Mikołaja w Żarnowie odbędzie się uroczysta Msza Święta za Ojczyznę oraz w intencji wszystkich strażaków OSP z terenu Gminy Żarnów.

Uroczystość poprzedzi część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Juliana Bartoszewicza w Żarnowie. Po Mszy Świętej, wszyscy uczestnicy (w tym delegacje wszystkich jednostek OSP) wraz z pocztami sztandarowymi, udadzą się pod Szwedzką Górę, gdzie pod pomnikiem poświęconym bohaterom powstań narodowych (ufundowanym 3 maja 1923 roku), zostaną złożone wieńce i wiązanki kwiatów.

Pomnik na Szwedzkiej Górze jest jednym z dwóch miejsc w Żarnowie, upamiętniających Konstytucję 3 Maja. W 2017 roku w Domu Kultury w Żarnowie (ul. Opoczyńska 5), została odsłonięta i poświęcona pamiątkowa tablica ku czci bohatera narodowego, ostatniego Kasztelana Żarnowskiego Szymona Kazimierza Szydłowskiego, jednego z sygnatariuszy podpisania Konstytucji 3 Maja.

Szymon (Symeon) Kazimierz Szydłowski herbu Lubicz (1725 – 1800) był ostatnim kasztelanem żarnowskim, a swój urząd pełnił w latach 1772 – 1793. Miał bardzo bogaty życiorys, był jednym z najpopularniejszych ludzi swej epoki. Był szambelanem królewskim, zwierzchnikiem komandorii Świętego Jana Nepomucena kawalerów maltańskich, stronnikiem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, wybitnym senatorem i posłem Sejmu Czteroletniego, znakomitym mówcą, jednym z sygnatariuszy podpisania Konstytucji 3 Maja.

Kasztelan żarnowski Szymon (Symeon) Kazimierz Szydłowski był wieloletnim konsyliarzem Departamentu Skarbowego i Departamentu Policji Rady Nieustającej – najwyższego organu władzy rządowo – administracyjnej w I Rzeczypospolitej, radcą Wydziału Skarbowego Rady Zastępczej Tymczasowej w czasie Powstania Kościuszkowskiego. Za swe zasługi dla Polski był wielokrotnie odznaczany, m.in. Orderem Orła Białego i Orderem Świętego Stanisława.

Tego samego dnia we wszystkich kościołach znajdujących się na terenie gminy Żarnów zostaną odprawione Msze Święte w intencji Ojczyzny i św. Floriana – patrona strażaków.

Bardzo serdecznie zapraszamy…

Kliknij, aby powiększyć…Herb Żarnowa
Mapa Gminy Żarnów