Zaproszenie na koncert w ramach festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” w kościele św. Mikołaja w Żarnowie

Dodano: sobota, 02 lipca 2022

W niedzielę, 3 lipca 2022 r. w kościele św. Mikołaja w Żarnowie będzie gościć 23. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. To będzie jedyny koncert na terenie Powiatu Opoczyńskiego w ramach tegorocznej trasy, a motywem przewodnim będzie muzyka Bieszczad.

Koncert – na zaproszenie Naszego Proboszcza, Dziekana Żarnowskiego ks. Kan. Grzegorza Zbroszczyka, rozpocznie się o godz. 18.00 w miejscowej zabytkowej świątyni, jednej z najstarszych w naszym regionie. W kościele w Żarnowie, zaprezentują się zespoły Wernyhora i Krajka (z Sanoka i Przemyśla). W roli prowadzącej koncert wystąpi Małgorzata Kaczmarek. 

Na wschodnim pograniczu Polski spotkanie kultur doprowadziło do powstania fascynujących zjawisk muzycznych. Eksplorują je zespoły Wernyhora i Krajka, które podczas koncertu w Żarnowie przedstawią pieśni pochodzące z Bojkowszczyzny i Łemkowszczyzny, m.in. z zapisów Oskara Kolberga, w swoich autorskich aranżacjach. Artyści wskrzeszają tradycję nieistniejącej już w pierwotnej formie kultury dwóch góralskich grup etnicznych – Bojków i Łemków, których historia splata się z dziejami Polski, Ukrainy i Słowacji – tak zapowiada koncert Filharmonia Łódzka. 

Zespół Wernyhora to działająca razem od 2019 roku trójka muzyków z Sanoka. W ubiegłym roku artyści występowali na najważniejszych festiwalach folkowych i world music w Polsce, w tym na Festiwalu EtnoKraków Rozstaje, Etno Port w Poznaniu i Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie. Otrzymali I nagrodę Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” (2021) oraz Nagrodę Główną i Nagrodę Publiczności Festiwalu „Mikołajki Folkowe” (2020). Jesienią 2021 roku wydali debiutancką płytę „Bojkowski głos Bieszczadu”, a w tym roku ukaże się ich drugi album – „Toloka”. Wernyhora często współpracuje z zespołem wokalnym Krajka, który działa od 2011 roku w Przemyślu przy Związku Ukraińców w Polsce. Wokaliści podtrzymują tradycję śpiewu białego i wielogłosowego, stanowiącego pierwotny nurt ukraińskiego folkloru.

Muzyka zabrzmi zatem w kościele w Żarnowie, który zaliczany jest do najcenniejszych świątyń województwa łódzkiego. Zachowały się w nim piękna romańska wieża i liczne elementy pierwszej, pochodzącej z XII wieku świątyni, wybudowanej z kamienia ciosowego. Na koncert wstęp jest wolny.

Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników muzyki…

Kościół Żarnów