Żarnowscy turyści na Ogólnopolskim Zlocie PTTK nad Bugiem

Dodano: niedziela, 10 czerwca 2012

Dzieci i młodzież szkolna ze środowiska wiejskiego mają od 8 lat okazję spotykać się na Ogólnopolskich Zlotach PTTK, które służą krajoznawczemu poznawaniu różnych regionów Polski, integracji młodych turystów, wymianie doświadczeń i prezentacji dokonań w dziedzinie turystyki i krajoznawstwa. Pierwsze dwa zloty odbyły się w Przedborzu, następne w Piątku koło Łęczycy, Biłgoraju, Sulęcinie, Szamotułach i Łęczycy. Tegoroczny zlot, w dniach 25-27 maja odbył się w Serpelicach nad Bugiem. Bezpośrednim organizatorem tej imprezy był oddział PTTK „Podlasie” w Siedlcach, a pomocy udzielały władze miasta, gminy Sarnaki oraz Komisja Środowiskowa Zarządu Głównego PTTK. W zlocie wzięło udział 19 drużyn z 4 województw: łódzkiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i świętokrzyskiego. Zaczęliśmy od zwiedzania Siedlec, miasta które do 1999 r. pełniło funkcję miasta wojewódzkiego. Chyba najbardziej znanym zabytkiem Siedlec jest ratusz z postacią złoconego Atlasa trzymającego na swych barkach kulę ziemską. Rynek Starego Miasta, katedra, Muzeum Regionalne i diecezjalne, plac Sikorskiego, pomniki oraz inne ciekawostki krajoznawcze – to program pierwszej części dnia. W drodze z Siedlec do Serpelic zatrzymaliśmy się w Sarnakach, miejscowości z pomnikiem nawiązującym do historii II wojny światowej. W tym rejonie zdobyto a następnie wysłano do Londynu szczątki rakiety V2, stąd na pomniku znamienny napis „Oni uratowali Londyn” – to o żołnierzach AK. Również w Sarnakach zwiedzaliśmy Ośrodek Edukacji Ekologicznej w tutejszym nadleśnictwie. Po kolacji w Serpelicach, które były bazą noclegową i żywieniową zlotu, nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy na którą przybył m.in. prezes ZG PTTK Lech Drożdzyński. Prelekcja multimedialna uzupełniła wiedzę o historii pozyskania informacji o latających bombach V2.

Sobota, 26 maja poświęcona została na zwiedzanie Serpelic, leżących w Parku Krajobrazowym „Przełom Doliny Bugu”, odbył się rejs statkiem po Bugu, a następnie konkursy: krajoznawczy, plastyczny, wiedzy o przepisach ruchu drogowego i kolarski tor przeszkód. Wieczorem przy ognisku poszczególne drużyny mogły zaprezentować się w konkursie piosenki. Wszyscy z ciekawością oczekiwali wyników współzawodnictwa i miejsc w klasyfikacji. Komisje pracowały do późna w nocy, aby podsumować sobotnie konkurencje. W niedzielę odbyło się uroczyste zakończenie zlotu, wręczenie dyplomów, pucharów i innych wyróżnień.

 Z dużą satysfakcją możemy poinformować, że bardzo dobrze zaprezentowały się nasze drużyny. W kategorii szkół podstawowych, pierwsze miejsce w ogólnej klasyfikacji i puchar wójta gminy Sarnaki dla najlepszej drużyny VIII Ogólnopolskiego Zlotu Młodzieży Wiejskiej PTTK uzyskała Szkoła Podstawowa w Żarnowie, a w kategorii szkół gimnazjalnych drugie miejsce przypadło drużynie z Gimnazjum w Żarnowie. Złożyły się na to sukcesy indywidualne: pierwsze miejsce Dagmary Gołąb i Alicji Kubiszewskiej w konkursie piosenki, pierwsze miejsce w konkursie wiedzy o przepisach ruchu drogowego oraz drugie miejsce w konkursie krajoznawczym Justyny Głowy, drugie miejsce w konkursie piosenki, specjalna nagroda dla gitarzysty Mateusza Jędrasika i drugie miejsce w konkursie o ruchu drogowym także Mateusza Jędrasika. Warto wspomnieć, że autokarem wynajętym przez oddział PTTK w Żarnowie podróżowały także drużyny z Białaczowa, Miedznej Drewnianej, Szczercowa, Przedborza oraz gościnnie drużyny z Bralina (woj. wielkopolskie) i Gowarczowa (woj. świętokrzyskie). Członkowie tych drużyn też mieli sukcesy indywidualne: pierwsze miejsce w konkursie plastycznym uzyskał Kamil Świątek z Białaczowa a trzecie miejsca w kolarskim torze przeszkód zajęli: Kamil Jarząb z Białaczowa i Jakub Piotrowski z Miedznej Drewnianej. W przyszłym roku Ogólnopolski Zlot Młodzieży Wiejskiej zorganizować ma oddział PTTK „Ziemia Wieruszowska”.

 

Włodzimierz Szafiński