Wyjazdy do teatru to od lat niewątpliwie ulubiona forma kulturalnego spędzania wolnego czasu, wielu członków Oddziału PTTK w Żarnowie, zarówno dorosłych jak dzieci i młodzieży. Regularne kontakty ze sztuką teatralną rozpoczęły się ponad 25 lat temu, w 1997 roku, krótko po powstaniu Oddziału. Pierwszym oglądanym spektaklem w Teatrze Wielkim w Łodzi, była polska opera narodowa Wojciecha Bogusławskiego z muzyką Jana Stefaniego „Krakowiacy i górale”, która urzekła żarnowskich widzów dowcipną, wyjątkowo lekką formą muzyczną, opowiadającą o sile tkwiącej w solidarności i myśleniu patriotycznym. Opera, w której pełno jest aluzji i metafor, nawoływała do jedności narodu a wymierzona była przeciwko Targowicy.
Niezwykle barwne, okraszone żywiołowym tańcem i muzyką widowisko, zachwyciło żarnowską młodzież i dorosłych i od tej chwili nieprzerwanie odwiedzają łódzkie teatry z Teatrem Wielkim w Łodzi na czele, oczekując wyjątkowego relaksu i podniety dla swojej wyobraźni. Mając na uwadze szeroko rozumianą edukację muzyczną i teatralną zachęcającą szczególnie dzieci i młodzież do zainteresowania się sztuką operową i baletową, Oddział PTTK w Żarnowie, wziął udział w spektakularnej akcji „Bliżej Teatru”, zorganizowanej przez Teatr Wielki w Łodzi. W repertuarze w/w teatru , znaleźć można było bowiem nie tylko klasyczne inscenizacje oper i baletów ale również dzieła nowatorskie, które udowadniały, że operowe reguły można było doskonale zaadoptować do potrzeb nowoczesnego teatru muzycznego, adresowanego nie tylko do elitarnej widowni. Biorąc udział w w/w akcji, żarnowski PTTK na przestrzeni ponad 25 lat, zaprosił więc do kontaktu z wielką sztuką 5376 uczestników w różnym wieku.
Ustanowił też trzystopniową odznakę, którą można było zdobyć, uczestnicząc w spektaklach operowych, operetkowych, musicalach czy przedstawieniach baletowych. Tak więc osoby wielokrotnie bywające w łódzkich teatrach, zdobyły ogółem 303 odznaki „Miłośnika Teatru”, w tym 222 to odznaki I stopnia, za co najmniej 5 oglądanych spektakli,62 II stopnia za minimum 12 i 9 III stopnia za zaliczone przynajmniej 30 spektakli teatralnych.
Warto wymienić kilkanaście z nich, które cieszyły się i cieszą nadal niezwykłym uznaniem, spragnionych kontaktów ze sztuką teatralną żarnowskich widzów starszego i młodego pokolenia. Były to min. opery: Krakowiacy i górale, Straszny dwór, Halka, Aida, Carmen, przedstawienia baletowe: Królewna Śnieżka, Ziemia obiecana, Jezioro łabędzie, Dziadek do orzechów, Kopciuszek, Romeo i Julia, operetki: Baron cygański, Księżniczka czardasza, Zemsta nietoperza, Wesoła wdówka oraz musicale: Błękitny zamek, My fair lady, Skrzypek na dachu.
W ostatnim czasie, 54 osobowa grupa członków i sympatyków O/PTTK w Żarnowie, udała się do Teatru Wielkiego w Łodzi, na widowisko baletowe „Kopciuszek”. Wyjazd ten był setną wyprawą na spotkanie ze sztuką teatralną, toteż przebiegał niezwykle uroczyście. Był piękny puchar z dedykacją i dyplom dla kierowcy autokaru Tomasza Kmiecika, z którym najczęściej jeżdżą żarnowscy turyści do łódzkich teatrów, słodycze dla wszystkich uczestników wyjazdu, ufundowane przez Marię Kowal i Elżbietę Chotecką. W hollu Teatru Wielkiego zaś, zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia uczestników setnego wyjazdu. Widząc niezwykłe zainteresowanie, a nawet fascynację teatrem, mamy nadzieję, że spektakle teatralne znajdą w dalszym ciągu uznanie i aplauz żarnowskich członków PTTK, a jednocześnie miłośników sztuki teatralnej, stając się sposobem na odreagowanie napięć życia codziennego, integrację z innymi ludźmi, a także pozyskanie wiedzy dotyczącej ciekawych faktów historycznych i legend. Niezwykle ważne są też emocje przeżywane przez nich podczas każdego spektaklu, zachwyt nad scenografią, układami choreograficznymi, grą orkiestry, kostiumami scenicznymi czy śpiewem i grą aktorską wykonawców. Reasumując, mamy wrażenie, że nasi widzowie z pewnością przekraczają granice, jakie wyznacza ludziom postawa wyłącznie konsumpcyjna.
Kliknij, aby powiększyć…
Źródło: Facebook PTTK Żarnów