Caritas pomaga poszkodowanym mieszkańcom gminy Żarnów

Dodano: piątek, 22 lipca 2011

Caritas Diecezji Radomskiej uruchomiła specjalne punkty, gdzie można dostarczać dary dla poszkodowanych w wyniku nawałnic, jakie przeszły w czwartek, 14 lipca 2011 roku przez powiaty wchodzące w skład diecezji. Te tereny należą do dekanatów żarnowskiego, opoczyńskiego, drzewickiego i przytyckiego. Żywioł zrywał dachy domów, wyrywał drzewa, zniszczył linie energetyczne oraz lasy i uprawy rolne. Zniszczone tereny i poszkodowanych mieszkańców Topolic i innych miejscowości  odwiedził Ordynariusz Diecezji Radomskiej JE ks. Bp Henryk Tomasik wraz z dyrektorem Caritas Diecezji Radomskiej ks. Grzegorzem Wójcikiem.

Biskup Henryk Tomasik solidaryzuje się z poszkodowanymi, którzy ucierpieli w wyniku nawałnicy, która przeszła przez część województw łódzkiego i mazowieckiego. W komunikacie zaapelował do wiernych o modlitwę i ofiary dla rodzin, które w wielu przypadkach straciły swój dorobek życia.

– Przez teren naszej diecezji przeszła burza z huraganem. W wyniku działań atmosferycznych ucierpiało ponad 500 gospodarstw, zniszczone są budynki mieszkalne i gospodarcze. Zniszczone są również uprawy, które są podstawą utrzymania wielu rodzin – powiedział biskup Tomasik na antenie Radia Plus Radom. Wyraził przy tym wdzięczność duszpasterzom, władzom samorządowym i państwowym oraz różnym instytucjom, które pospieszyły z pomocą poszkodowanym. Szczególnie podziękował strażakom, którzy „ofiarnie pomagają osobom poszkodowanym od pierwszych chwil tego bolesnego doświadczenia”.

Biskup radomski zaapelował, by w niedzielę 24 lipca we wszystkich parafiach diecezji została zorganizowana zbiórka ofiar do puszek dla tych rodzin, które ucierpiały w wyniku nawałnicy. Biskup Tomasik podkreślił, że zbiórka ta będzie „znakiem solidarności z osobami, które zostały doświadczone w tych dniach”.

Ks. Wójcik zachęcając do ofiarności w czasie diecezjalnej zbiórki powiedział: – Najgorsze są straty w uprawach, bowiem budynek można naprawić, natomiast uprawy – które są głównym źródłem utrzymania – już nie. Dodał, że Caritas Polska przekazała już 200 tys. złotych dla poszkodowanych oraz 10 palet papy na przykrycie domów, z których wiatr zerwał dachy.

Caritas Polska zwraca się z prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli, zwłaszcza przedsiębiorców, o pomoc rzeczową w postaci materiałów budowlanych, przydatnych zwłaszcza do odbudowy zniszczonych domostw i pokrycia dachów.

Wszystkich, którzy chcieliby ofiarować pomoc prosimy o kontakt z dyrektorem radomskiej Caritas ks. Grzegorzem Wójcikiem: e-mail: gwojcik@caritas.pl lub radom@caritas.pl; tel.: (48) 365 29 29; (48) 365 29 28, fax: (48) 365 29 29.

Caritas uruchomiła także specjalne konto, na które można wpłacać dobrowolne ofiary dla rodzin, które w wielu przypadkach straciły cały dorobek życia.

Caritas Diecezji Radomskiej, ul. Kościelna 5, 26 – 604 RADOM

Nr konta: 45 1240 3259 1111 0000 2989 1757

z dopiskiem – TRĄBA POWIETRZNA

Punkty, gdzie można kierować rzeczową pomoc, to wspólna inicjatywa diecezjalnej Caritas i wszystkich gmin poszkodowanych w wyniku trąby powietrznej. Takich punktów jest pięć: we Klwowie, Potworowie, Rusinowie, Białaczowie i Żarnowie. Można do nich dostarczać dary z terenu całej Polski. Mile widziane są materiały budowlane.

Na terenie Naszej Gminy dary można składać w Urzędzie Gminy w Żarnowie (kontakt: Michał Smak – pracownik UG, tel. (44) 757-70-55 lub 509-454-656) lub remizie OSP w Topolicach (kontakt: Jacek Świątek – prezes OSP Topolice, tel. 665-220-241)

 

 

Redakcja