Chwile, które zostaną na zawsze w pamięci

Dodano: środa, 25 sierpnia 2010

Kierownik Filii Bibliotecznej w Skórkowicach Krystyna Zdun przygotowała dla mieszkańców Skórkowic niesamowite chwile wzruszeń. Przyczyną tego było spotkanie zatytułowane „Moja mała ojczyzna – moje miejsce na ziemi”.

W części pierwszej w prezentacji multimedialnej „Skórkowice – historia i współczesność”, którą przygotował i prowadził Krzysztof Nawrocki dowiedzieliśmy się wiele faktów historycznych na temat powstania wsi , o jej właścicielach. m.in. o znanym w Polsce rodzie szlacheckim Sariuszów Skórkowskich herbu Jelita poprzez kolejne etapy rozwoju aż po współczesność. Bardzo interesująco autor opowiadał o 25pp Armii Krajowej walczącej na terenach m.inn. Diablej Góry i o jej „cichych” bohaterach. Zdarzyło się, że obecni na sali poznawali na prezentowanych zdjęciach swoich bliskich lub znajomych.

W drugiej części spotkania „Tu cudna kraina mojego dzieciństwa” wystąpiła znana nie tylko na naszym terenie poetka Irena Plucińska, oraz towarzysząca jej pieśniarka Anna Kubicka. Pani Irena urodziła się w Skórkowicach i spędziła tu lata dzieciństwa. Często wraca wspomnieniami do rodzinnej miejscowości, do rodzinnego domu i wyraża to w wierszach przepełnionych miłością i tęsknotą za minionym czasem. Zakręciła się łza w oku niejednemu słuchaczowi, kiedy usłyszał że „Dom to zakątek nieba, dom to raj na ziemi – to serce mojej mamy wielkie, jak bochen chleba …” Te chwile wzruszeń dopełniała Ania Kubicka swoim ciepłym pięknym głosem i delikatnym brzmieniem gitary. Nastrój udzielił się wszystkim obecnym czego dowodem były ogromne brawa i podziękowania. W spotkaniu udział wzięli nie tylko mieszkańcy Skórkowic, ale również przedstawiciele władz powiatowych, gminnych oraz najbliżsi przyjaciele.