Ćwiczenia obronne „TARCZA-2018” na terenie gminy Żarnów

Dodano: środa, 28 listopada 2018

KOMUNIKAT

W związku z wystąpieniem zdarzenia radiacyjnego oraz wprowadzeniem działań interwencyjnych na terenie powiatu opoczyńskiego, na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 listopada 2018 r. w sprawie wprowadzenia działań interwencyjnych w sytuacji wystąpienia zdarzenia radiacyjnego Wójt Gminy Żarnów informuje, że na terenie Gminy Żarnów, w celu podania tabletek jodku potasu osobom z tzw. grup ryzyka utworzone zostały dwa punkty wydawania preparatów jodowych. Mianowicie w:

  1. Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Żarnowie, ul. Wolności 4, 26-330 Żarnów dla miejscowości: Żarnów, Trojanowice, Budków, Grębenice, Sielec, Paszkowice, Nadole, Niemojowice, Topolice, Nowa Góra, Bronów, Malków, Wierzchowisko, Soczówki, Miedzna Mur. Straszowa Wola, Dłużniewice, Pilichowice, Myślibórz.
  2. Wiejskim Ośrodku Zdrowia w Skórkowicach, Skórkowice, ul. Przedborska 55, 26-330 Żarnów dla miejscowości: Skórkowice, Skumros, Poręba, Klew, Klew-Kolonia, Afryka, Dąbie, Ławki, Młynek, Malenie, Siedlów, Adamów, Ruszenice, Ruszenice-Kolonia, Widuch, Antoniów, Chełsty, Marcinków, Jasion, Tomaszów, Kamieniec, Zdyszewice.

Osoby z tzw. grup ryzyka, którym niezbędne jest podanie preparatu stabilnego jodu to:

  1. Noworodki, niemowlęta, dzieci i młodzież do 16 roku życia
  2. Kobiety w ciąży
  3. Kobiety karmiące piersią, które z racji grupy wiekowej (matki do 16 raku życia) kwalifikują się do tyreoprotekcji
  4. Młodzież powyżej 16 roku życia do 18 roku życia i dorośli, którym ze wskazań lekarskich należy podać profilaktykę jodową.

Osoby, które należą do jednej z grup ryzyka powinny zgłosić się do punktu wydawania preparatów jodowych, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, wraz z dokumentem tożsamości zamierającym nr PESEL. Nieletni powinni zgłosić się wraz z opiekunem prawnym.

Prosimy zachować spokój i nie wpadać w panikę. Powyższy komunikat ma związek wyłącznie z wojewódzkim ćwiczeniem obronnym pod kryptonimem „TARCZA-2018”, które odbywa się w dniach 27-29 listopada na terenie województwa łódzkiego.