Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Opocznie informuje o Europejskim Tygodniu Szczepień

Dodano: środa, 28 kwietnia 2021

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opocznie informuje, że w dniach od 26 kwietnia do 2 maja 2021 roku obchodzony jest Europejski Tydzień Szczepień.

Jego celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie znaczenia szczepień ochronnych w zapobieganiu chorobom zakaźnym i ochronie zdrowia. Inicjatywie tej patronuje Światowa Organizacja Zdrowia. Europejski Tydzień Szczepień promuje postawy zaufania do szczepień jako dobra publicznego, które ratuje życie i chroni zdrowie.

Szczepienia to inwestycja w zdrowie na cale życie. Chronią one przed poważnymi chorobami zakaźnymi i związanymi z nimi powikłaniami. Jeśli osobie zaszczepionej zdarzy się zachorować to przebieg choroby będzie łagodniejszy, a ryzyko wystąpienia powikłań niższe. Można też powiedzieć, że niektóre szczepienia chronią nas przed nowotworami, albowiem niektóre typy nowotworów są powiązane z przebytym wcześniej zakażeniem. Tak jest np. w przypadku szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), które chroniąc przed zakażeniem zmniejsza jednocześnie ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy. Podobna sytuacja występuje w przypadku zachorowań na pierwotnego raka wątroby, gdzie w większości przyczyną jest przewlekłe zakażenie wirusami zapalenia wątroby typu B i C. Każdy z nas zasługuje na ochronę przed chorobami, którym można zapobiegać przez szczepienia. Decyzja o szczepieniu jest bardzo ważna nie tylko dla osoby zaszczepionej, ale również dla ochrony zdrowia innych, ponieważ w ten sposób budowana jest odporność zbiorowiskowa.

W tym roku obchody Europejskiego Tygodnia Szczepień zwracają również uwagę na szczepienia przeciwko COVID-19 jako niezbędnego narzędzia w zwalczaniu epidemii. Wszelkie informacje związane z Narodowym Programem przeciwko COVID-19 są dostępne na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/.

W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Szczepień Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opocznie organizuje telefoniczny punkt informacyjny, gdzie można uzyskać informacje na temat obowiązującego Programu Szczepień Ochronnych. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu w piątek 30 kwietnia 2021 roku pod numerem telefonu 609 318 812 w godzinach od 10.00 do 12.00.

Oryginalna treść komunikatu:

  1. Europejski Tydzień Szczepień – komunikat