Gimnazjalne obchody Dnia Dziecka `2012 w Żarnowie inne niż zwykle…

Dodano: wtorek, 26 czerwca 2012

Święto Dnia Dziecka w Gimnazjum w Żarnowie miało w tym roku nieco odmienny charakter. Organizatorzy postanowili bowiem połączyć teraźniejszość z przeszłością i do tradycyjnych obchodów Dnia Dziecka i Dnia Sportu dołączyli Dzień Pamięci o 25 pułku piechoty Armii Krajowej – patronie szkoły. Impreza miała się odbyć w plenerze, czyli na Diablej Górze – rejonie działania 25 pp AK i miejscu, w którym partyzanci w dniu 16 sierpnia 1944 roku stoczyli z hitlerowcami jedną z największych bitew w naszym regionie. Podsumowanie miało się odbyć m.in. w Szkole Podstawowej w Klewie. Niestety, pogoda nie dopisała, dlatego zastosowano „wariant B” i uroczystości zorganizowano w budynku gimnazjum. Współorganizatorami tego bardzo udanego przedsięwzięcia były także Zespół Szkół Zawodowych w Żarnowie i Szkoła Podstawowa w Klewie. Zaproszono również reprezentacje Gimnazjum z Białaczowa i Paradyża, a także liczną grupę uczniów ze Szkoły Podstawowej w Żarnowie. Uroczystość odbywała się pod honorowym patronatem starosty powiatu opoczyńskiego oraz wójta gminy Żarnów.

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego spotkania w hali gimnastycznej, gdzie dyrektor Bogusława Wiaderna powitała wszystkich zebranych, a wśród nich liczne grono gości przybyłych na naszą uroczystość: przedstawicieli lokalnego samorządu – wójta gminy Żarnów Krzysztofa Nawrockiego, kierownika referatu organizacyjno-społecznego Elżbietę Przybył, przedstawicieli władz powiatowych – wicestarostę Marcina Baranowskiego i członka Zarządu Powiatu Bogdana Kubiszewskiego, cenionego regionalistę – por. Włodzimierza Koperkiewicza, dyrektorki szkół: Bożenę Kołtunowską, Marię Domańską i Barbarę Kalinowską oraz przewodniczącą Rady Rodziców Marzenę Michałowską-Kowalik. Po powitaniach i wystąpieniach gości, uczniowie szkoły: Justyna Głowa, Kacper Król, Dominika Kantor i Joanna Salamaga zaprezentowali krótki montaż słowno – muzyczny poświęcony patronowi szkoły, dotyczący historii 25 pp AK. Podczas występu Joanny Salamagi wszyscy wzruszyli się, wspólnie z nią śpiewając „Modlitwę obozową, w czym aktywnie pomagał akompaniujący na gitarze nauczyciel matematyki Adam Bociek. Uwagę zwracała też piękna dekoracja hali, będąca dziełem nauczycielek Moniki Bakalarz i Beaty Dybalskiej.

Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawy i konkursy. A było w czym wybierać. Pierwsi rozpoczęli rywalizację uczestnicy „Partyzanckiego Biegu Patrolowego” zorganizowanego przez Tatianę Kosylak i Ewę Pacyniak. W zmaganiach wzięły udział reprezentacje wszystkich szkół, spośród których I m-ce zdobyło Gimnazjum w Białaczowie, II m-ce Gimnazjum w Żarnowie, zaś III – SP w Żarnowie, najmłodsi uczestnicy biegu. Równolegle odbywał się „Konkurs wiedzy o 25 pp AK”, który przygotowały i poprowadziły Katarzyna Jakubczyk oraz Danuta Głowa. Konkurs zgromadził 22 uczestników, wśród nich najlepszy okazał się uczeń kl. IIIb – Sebastian Szewczyk, zdobywając zaszczytne I miejsce, II zajęła Julia Gołąb z kl. IIc, natomiast III m-ce  zdobyła Justyna Głowa z IIIb.

Z uwagi na swój charakter największą widownię zgromadził „Konkurs Pieśni Partyzanckiej”, którego pomysłodawcami i organizatorami byli Edyta Kazimierczyk oraz Adam Bociek. W konkursie zaprezentowali swe umiejętności wokalno-muzyczne przedstawiciele wszystkich szkół. Trzeba przyznać, że jury pod przewodnictwem ks. Damiana Drabikowskiego miało „trudny orzech do zgryzienia”, bo poziom artystyczny był bardzo wysoki, a występ przed tak szeroką widownią wzmagał tremę u wykonawców. Ostateczny werdykt nie budził jednak wątpliwości: I miejsce zdobyli reprezentanci żarnowskiego gimnazjum, zespół w męskim składzie – Maciej Stępień i Mateusz Jędrasik (obaj z kl. IIIc), a także duet żeński: Karolina Kowalczyk z kl. IIb i Joanna Salamaga z kl. IIa. Dodać należy, iż wokalistkom akompaniowali na gitarach wspomniani wcześniej koledzy. II miejsce zajęły równorzędnie Ewa Kowalska z ZSZ w Żarnowie oraz Malwina Zielińska z Gimnazjum w Białaczowie, III m-ce zdobył uczeń SP w Żarnowie – Kamil Salamaga oraz Faustyna Wożniak z Gimnazjum w Paradyżu. Specjalne wyróżnienie otrzymały uczennice z Gimnazjum w Klewie: Justyna Świerczyńska, Martyna Rabęda i Sylwia Michałowicz. Nie mniej atrakcji dostarczyły konkurencje sportowe, które przygotowali nauczyciele WF – Teresa Krzymińska, Wiesław Rataj i Barbara Kantor, przy współpracy Ewy Spasińskiej i Elizy Nawrockiej. Uczestnicy mogli sprawdzić się na torze przeszkód, w rzucaniu woreczkami do celu, żonglowaniu piłką nożną i przeciąganiu liny. Szczególnie ta ostatnia konkurencja wywołała dużo śmiechu i pozytywnych emocji. Zwycięzcy wszystkich konkursów i konkurencji sportowych otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie każdy mógł skosztować pysznej grochówki i smakowitych pieczonych kiełbasek. W ocenie uczestników impreza była bardzo udana.

Należy złożyć serdeczne podziękowania sponsorom, którzy przekazali organizatorom artykuły spożywcze i przemysłowe, a także środki finansowe na zakup nagród rzeczowych i słodyczy dla dzieci.

Sponsorami uroczystości byli: Beata i Marek Celnerowie – właściciele supermarketu „Lewiatan” w Żarnowie, Halina i Zbigniew Wilkowie – sklep spożywczy w Żarnowie, piekarnia Beaty i Jacka Lasotów w Żarnowie, piekarnia Moniki i Dariusza Jędrzejczaków w Skórkowicach, piekarnia Wojciecha Piekielnika w Miedznej Murowanej, sklep „Anda” Danuty Głowy w Żarnowie, Urząd Gminy oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żarnowie, a także Rady Rodziców Gimnazjum w Żarnowie i Zespołu Szkół Zawodowych w Żarnowie.