Inwestycje `2019. Remont świetlicy wiejskiej w Wierzchowisku

Dodano: wtorek, 14 stycznia 2020

Wierzchowisko jest znaną miejscowością, położoną we wschodniej części gminy. W tej miejscowości na stałe jest zameldowanych 87 osób. Wieś jest bardzo dobrze skomunikowana, dzięki gminnym inwestycjom w ostatnich latach, m.in. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), w ramach których gruntownie zmodernizowano drogę gminną Soczówki – Wierzchowisko – Górki Wierzchowskie.

Wieś słynie z przebogatej historii. W tej niegdyś bardzo ludnej miejscowości znajdował się powszechnie znany dwór szlachecki, położony w zabytkowym, wiekowym parku. Ostatnim właścicielem dworu był Ludwik Michałowski. W Wierzchowisku przez 80 lat (od 1920 do 2000 roku) istniała szkoła, początkowo elementarna, później powszechna, a w okresie powojennym – podstawowa. Nieopodal szkoły znajdował się sklep spożywczo-przemysłowy, połączony z Klubem Rolnika. W okresie współczesnym jego właścicielem stała się Gmina Żarnów. Stan obiektu był fatalny, groziła mu rozbiórka. Kilka lat temu podjęto skuteczne próby ratowania obiektu przed całkowitą degradacją i stworzenie świetlicy wiejskiej. Doprowadzono wówczas energię do budynku, wykonano więźbę dachową i gruntownie wyremontowano dach, który pokryto blachą trapezową. W końcu 2018 roku w budynku zainstalowano żeliwny kominek. Teraz nadszedł czas kolejnych remontów.

W 2019 roku wykonana została elewacja na budynku świetlicy wiejskiej w ramach zadania: „Adaptacja świetlicy wiejskiej w Wierzchowisku” (na podstawie umowy nr 46/I/2019, zawartej w dniu 22 października 2019 roku). Głównym wykonawcą inwestycji była firma FENIKS Docieplenia budynków Bubis Dariusz z Paszkowic. Odbioru inwestycji dokonała Komisja powołana przez Wójta Gminy Żarnów na podstawie Zarządzenia nr 91/2019 z dnia 02 grudnia 2019 roku. Ogólna wartość docieplenia budynku wyniosła prawie 24 tys. zł. Jeszcze w miesiącach letnich zakupiono również i zamontowano zbiornik betonowy – szambo. Koszt związany z tą usługą wyniósł prawie 3 tys. zł. W świetlicy wiejskiej w Wierzchowisku dokonano także modernizacji instalacji elektrycznej i zakupiono inne materiały budowlane oraz wykończeniowe. Ogólna wartość zadań remontowych i zakupu sprzętu i urządzeń wyniosła zatem 30 tys. zł. W 2020 roku w obiekcie odbywać się będą prace remontowe, których celem jest m.in. przystosowanie wszystkich pomieszczeń dla społeczeństwa oraz stworzenie kuchni i łazienki dla użytkowników świetlicy.

Mieszkańcy Wierzchowiska nie kryją swego zadowolenia w związku z kompleksowym remontem budynku świetlicy wiejskiej, który zyskał zupełnie nowy wizerunek i posłuży kolejnym pokoleniom.   

kliknij, aby powiększyć…