Łódzki Se – Ma – For w Domu Kultury i Gminnej Bibliotece Publicznej w Żarnowie

Dodano: środa, 08 maja 2013

W środę, 15 maja 2013 roku w Domu Kultury i Gminnej Bibliotece Publicznej w Żarnowie odbędzie się wędrowna edycja łódzkiego festiwalu animacji Se-ma-for Film Festival on Tour. To wielkie wydarzenie w Żarnowie, na które bardzo serdecznie zapraszamy…

Studio filmowe Se-Ma-For to znana polska wytwórnia filmowa, której początki sięgają 1947 roku. Studio zajmuje się głównie produkcją animowanych filmów lalkowych i rysunkowych dla dzieci i dla dorosłych. Przez ponad 60 lat w Se-ma-forze powstało ponad 1400 filmów (w tym około 800 lalkowych), które zdobyły na całym świecie ponad 300 nagród i wyróżnień na czele z nagrodą Oscara za film „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego w 1983 roku i za „Piotrusia i wilka” Suzie Templeton w 2008 roku.

Oprócz wielu reżyserów i animatorów, w różnych okresach istnienia Studia współpracowali z nim polscy artyści i twórcy różnych dziedzin sztuki: kompozytorzy – Krzysztof Penderecki, Krzysztof Komeda, Michał Urbaniak, Piotr Hertel, Janusz Hajdun, Marek Wilczyński, Jerzy Matuszkiewicz, Piotr Marczewski, Waldemar Kazanecki, Zofia Stanczewa, Andrzej Rokicki, Adam Walaciński, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Wojciech Lemański; scenarzyści: Sławomir Grabowski, Antoni Bańkowski, Adam Ochocki, Czesław Janczarski, Marek Nejman, Maria Kossakowska; scenografowie: Zbigniew Rychlicki, Adam Kilian, Karol Baraniecki, Edward Lutczyn, Eryk Lipiński i inni. Oprócz animacji w studio powstają inne gatunki – np. filmy dokumentalne.

lF9iMOxlnqC5kL4_650x407-051892b6098656_o15 maja 2013 roku żarnowskie przybytki kultury zamienią się w kino i salę warsztatową, w których – jak napisał Tygodnik Opoczyński „TOP” – poprzez film animowany dzieci, młodzież i dorośli postarają się odpowiedzieć, gdzie szukać kultury w Żarnowie. I czym tak w ogóle ta kultura jest?

Nie bez kozery nazwa Se-Ma-For przywodzi na myśl kultowych bohaterów dzieciństwa kilku pokoleń – misia Uszatka, Colargola czy Kota Filemona. Domem tych wszystkich postaci jest właśnie Studio Małych Form Filmowych – jak wspomnieliśmy wyżej – dwukrotnie nagrodzone Oscarem, „Siła Sprawcza” SE-MA-FOR Film Festivalu. W Żarnowie pojawią się specjaliści z najwyższej półki. W ramach środowych wydarzeń odbędą się m. in. dwa warsztaty. Pierwszy (od 10.00 do 14.00) będzie nosi tytuł „Kultura. To jest to!”. Grupa uczestników w wieku 12-15 lat stworzy kilkudziesięciosekundowy film animowany, którego celem będzie odpowiedź na pytanie: „Czym dla Ciebie jest kultura?”.

Podczas drugiego z warsztatów, zatytułowanego „Gdzie spotkasz kulturę”, uczestnicy wykonają filmy animowane w technice poklatkowej. Zajęcia przeznaczone dla młodzieży oraz całych rodzin mają nie tylko przybliżyć proces powstawania animacji, ale przede wszystkim zachęcić do uczestnictwa w kulturze. Przez cały dzień zarówno dom kultury, jak i biblioteka będą funkcjonowały jako kino. Na cztery bloki filmowe złożą się tzw. sety skierowane do najmłodszych, do młodzieży, okazjonalny set zatytułowany „65 lat łódzkiej animacji” oraz wybrane pozycje z cyklu „Straszno, śmieszno, duszno” – horrorów, komedii i erotyków lalkowych dla starszej publiczności. Wszystkie zaczerpnięte zostaną z archiwum trzech edycji SE-MA-FOR Film Festivalu.

Między 10.00 a 11.00 zaplanowany jest „Poranek dla najmłodszych”, podczas którego milusińscy będą mieli okazję obejrzeć m.in. „Misia Uszatka”, „Pingwina Pik-Poka”, „Kolorowy świat Pacyka”, „Przygody Kota Filemona” i „Zaczarowany ołówek”.
Między 11.30 a 12.30 przewidziane są spotkania z animacją dla młodzieży gimnazjalnej i starszej. Wówczas projektowane będą nagrodzone filmy SE-MA-FOR Film Festivalu, np. „Un Spectatle Interrompu” („An interrupted spectatle”), „My strange grandfatherDiny Velikovskaya, „Siedem minut w warszawskim getcie” Johana Oettingera, „Rybak na dnie morza” Leszka Gałysza.

Od 13.00 do 15.00 będą miały miejsce projekcje, połączone z prelekcją „65 lat łódzkiej animacji”. W tym bloku filmowym będzie można obejrzeć filmy wytworzone od 1947 do 2010 roku, w tym słynne „Tango” (1980). Wieczorne godziny, od 18.00 do 20.00, będą przeznaczone dla widzów dorosłych. Publiczność będzie miała okazję zapoznać się z wybranymi pozycjami cyklu „Straszno, śmieszno, duszno”, wśród których znajdą się m.i n.: „Zombie western” (2007), „It Is for Toilet” (2011), „Sweet Dreams” (2010), „Underlife” (2010), czy „Something Left, Something Taken” (2010).

Poza Żarnowem SE-MA-FOR Film Festival On Tour odwiedzi jeszcze 14 innych miejscowości województwa łódzkiego, w tym 13 czerwca Opoczno (w MDK).
Udział jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Żarnów.