Bardzo uroczyście obchodzono w Żarnowie Święto Konstytucji 3 Maja. W 2013 roku połączono je z patronalnym świętem strażaków – Dniem św. Floriana. Tak, jak każdego roku, w kościele św. Mikołaja w Żarnowie, odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem kilku żarnowskich pocztów sztandarowych – OSP Żarnów, Gimnazjum im. 25 pułku piechoty AK, Szkoły Podstawowej im. J. Bartoszewicza oraz koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Żarnowie.
Głównym punktem uroczystości była oczywiście Msza święta, którą celebrowali proboszcz parafii ks. kan. Jan Dereń i ks. Damian Drabikowski, który wygłosił homilię. Wzięło w niej udział wielu mieszkańców z przedstawicielami samorządu lokalnego oraz kombatantami na czele. Po Mszy Świętej odbyła się akademia w wykonaniu uczniów Gimnazjum w Żarnowie, przygotowana m.in. przez Beatę Kołodziejczyk i Izabelę Wesołowską. Akademia była tematycznie związana z historią XVIII-wiecznej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem czasów ustanowienia Konstytucji w dniu 3 maja 1791 roku.
Potem odbył się przemarsz delegacji i pocztów sztandarowych na cmentarz parafialny w Żarnowie, gdzie pod Kwaterą 25 pułku piechoty Armii Krajowej i grobem gen. Kazimierza „Bończy” Załęskiego odbyła się dalsza część uroczystości. W przemarszu uczestniczyli strażacy z jednostek OSP w Żarnowie, Paszkowicach, Topolicach i Straszowej Woli. Na cmentarzu głos zabrał wójt gminy, który w swym wystąpieniu przybliżył idee świąt narodowych oraz symbolikę tego wyjątkowego miejsca na żarnowskim cmentarzu, jednoczącego wszystkich żarnowian. Potem nastąpiło składnie wieńców i zapalenie zniczy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy uroczystości zostali uwiecznieni na pamiątkowych fotografiach. Po części oficjalnej uroczystości w Domu Kultury w Żarnowie zorganizowano spotkanie integracyjne dla kombatantów, strażaków, przedstawicieli samorządu terytorialnego oraz pozostałych uczestników obchodów Święta Konstytucji 3 Maja.
Warto po raz kolejny wspomnieć o senatorze Szymonie Kazimierzu Szydłowskim (1725-1809), ostatnim kasztelanie żarnowskim (od 1772 roku), który był jednym z czternastu sygnatariuszy podpisania Konstytucji 3 Maja. Niestety, mimo kilkukrotnych prób rozpowszechnienia o nim wiedzy – jest to postać zupełnie nieznana w Żarnowie, a szkoda… W końcu XVIII wieku był jednym z najbardziej wpływowych ludzi w Polsce. Był znanym stronnikiem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i piastował ważne funkcje publiczne w kraju. W okresie Insurekcji Kościuszkowskiej był radcą Rady Zastępczej Tymczasowej i bliskim współpracownikiem Naczelnika Powstania Tadeusza Kościuszki. Szymon (Symeon) Kazimierz Szydłowski – tak jak wszyscy żarnowscy kasztelanowie – był senatorem, deputowanym z prowincji małopolskiej. Był kawalerem Orderu Orła Białego i Orderu św. Stanisława. Jego aktywność publiczna warta jest szerszego rozpowszechnienia. Być może uda się kiedyś upamiętnić tę zacną postać np. tablicą pamiątkową w Żarnowie… |
no images were found