Międzypokoleniowa integracja w Szkole Podstawowej im. Juliana Bartoszewicza w Żarnowie

Dodano: czwartek, 10 maja 2018

26 kwietnia uczniowie klas II gimnazjum Szkoły Podstawowej im. Juliana Bartoszewicza w Żarnowie, w ramach projektu edukacyjnego, przygotowali i zaprezentowali spektakl pt. „Obrzędy ludowe ukazane w „Chłopach” Wł. St. Reymonta”. Do realizacji projektu zostali zaproszeni uczestnicy Domu Dziennego Pobytu „Senior Wigor” w Niemojowicach, Pan Piotr Kuba Kubowicz ze Stajni Artystycznej w Marcinkowie oraz Pan Józef Szewczyk.

Scenografia przygotowana przez uczniów: Wiktorię Przybyłę, Lidię Kujawińską, Marię Pacyniak, Zuzannę Mijas oraz Aleksandrę Rek pod kierunkiem p. Moniki Bakalarz przeniosła publiczność do wiejskiej chaty, w której odbywały się zrękowiny oraz wesele Jagny i Boryny, według scenariusza przygotowanego przez p. Joannę Grodzicką. W swoje role doskonale się wcielili: Kinga Borończyk, Marta Krzywkowska, Marta Kaczmarek, Wiktoria Roszkowska, Katarzyna Wysocka i Natalia Tomasik oraz Kamil Salamaga, Kacper Woźniak, Jan Owczarek i Mateusz Moskalczyk.

Wesele wiejskie nie mogłoby się odbyć bez przyśpiewek, które wykonali uczestnicy DDP „Senior Wigor” pod kierunkiem  Piotra Kuby Kubowicza. Na weselu Jagny i Boryny zaprezentowały się również dzieci z klas I-III szkoły podstawowej ubrane w stroje ludowe, a przygotowane przez p. Emilię Zelgę. Celem projektu było przybliżenie obrzędów ludowych panujących na wsi na przełomie XIX i XX wieku.